Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej (czyli o spamie SMS'owym)

25-09-2023 | 08:00
Komentarze (0)0
Newsy
Przepisy Ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej wchodzą w życie z dniem 25 września 2023 roku. Czy to koniec fałszywych maili i SMS’ów?

Najczęściej czytane

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznejUstawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej weszła w życie w dniu 25 września, ale dalej nie widzę powodu ku zmniejszeniu ilości fałszywych SMS’ów i maili o treści spam'owej. Czy RODO znacząco zredukowało ilość spamu? Wg mnie - nie bardzo. A komfort użytkowania stron www pomniejszyło znacząco, bo powstał wymóg dodania na stronę nudnego popup'a którego nikt nie czyta, a bez niego nie da się dalej oglądać strony... Bazy danych z danymi osobowymi jak się sprzedawały tak się dalej sprzedają. A do tego przedsiębiorca ma mnóstwo dodatkowych obowiązków i odpowiedzialności. Się zdziwię jeśli w praktyce Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej będzie miała inny los.

Tu więcej informacji o Ustawie na stronie Rządu RP. A tu na stronie Sejmu (Dz.U. 2023 poz. 1703). Warto przeczytać treść Ustawy, ponieważ jest stosunkowo krótka - 17 stron (przynajmniej w edycji z dnia 25 sierpnia 2023 roku).

A żeby było jeszcze ciekawiej - Art. 6 Ustawy wprost legitymizuje możliwość ocenzurowania wszystkich wiadomości SMS w kraju.

Poza tym, Art. 27 określa odpowiedzialność za nadużycia w postaci kary pieniężnej, ale nie określa kwot. Jedyna wzmianka o konkretach to ust. 6, ale dalej nie bardzo widzę jaka dokładnie jest odpowiedzialność za wysyłkę spamu SMS'em? Ja nie jestem prawnikiem, więc mogę czegoś nie rozumieć, być może to wynika z innych ustaw, wyroków Sądów itd. Jeśli ktoś z czytelników bloga informatycznego jest w stanie wytłumaczyć jak kwotowo się liczy tę odpowiedzialność - proszę napiszcie w komentarzach pod tym artykułem.

Kurs online WordPress dla początkujących.
Kurs online WordPress dla początkujących.

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Na razie brak komentarzy. Dodaj pierwszy komentarz do artykułu!
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok