10 książek, które zmieniły moje życie. To powinno być już w szkole podstawowej

20-10-2018 | 20:05
Komentarze (2)2
Biznes
Czy książka może całkiem odmienić życie? Tak! Zdecydowanie tak! Oczywiście, nie posiadanie książki lub książek i nie czytanie książek, tylko stosowanie wiedzy w nich zawartej. To kluczowe – działaj!

Najczęściej czytane

10 książek, które zmieniły moje życie. To powinno być już w szkole podstawowej10 książek, które zmieniły moje życie.

Chętnie przedstawiam Wam, drodzy czytelnicy bloga informatycznego, 10 książek, które całkiem zmieniły moje życie.

Od roku 1999 studiowałem elektronikę i informatykę w wyższej szkole technicznej w Kijowie (gdzie później obroniłem dwa dyplomy z wyróżnieniem). Po roku studiów zrozumiałem że coś jest nie tak z całym systemem wykształcenia i to bardzo poważnie, bo problem występuje (nawet do dziś) w skali światowej.

Książki, które przedstawiam, są to bestsellery, które zmieniły życie wielu milionów ludzi, ja jestem tylko jednym z nich. Przeczytałem, oczywiście, dużo więcej książek na temat motywacji, rozwoju osobistego, biznesu, pieniędzy, skutecznego myślenia itd. Nie każda książka zadziała dla każdej osoby. Chodzi mi o styl napisania, o sposób myślenia oraz styl życia autora. Cieszę się że istnieje całe mnóstwo książek tego rodzaju, na pewno każda osoba znajdzie dla siebie najlepszą. Dobrze jest gdy odpowiednia książka trafia w ręce w odpowiednim czasie, na odpowiednim etapie rozwoju człowieka i w odpowiedniej sytuacji, bo inaczej może być nieskuteczna. Przedstawiam 10 książek, które zmieniły akurat moje życie.

Stephen R. Covey. 7 nawyków skutecznego działania

Książka 7 nawyków skutecznego działania. Stephen R. Covey.Książka 7 nawyków skutecznego działania. Stephen R. Covey.

To podstawa wszystkich podstaw. Ta książka jest dość trudna do ogarnięcia, ponieważ wiedza w niej zawarta dotyczy wszystkich obszarów życia. Czytając tę książkę warto zastanowić się prawie nad każdym zdaniem. Warto czytać 7 nawyków skutecznego myślenia nie wykonując równolegle nic innego. Najlepiej skoncentrować się w 100% na wiedzy zawartej w tej książce. Nie warto jednym okiem czytać książkę a drugim oglądać telewizję. Tę książkę przeczytałem 4 razy i na pewno jeszcze wielokrotnie będę ję czytać. Podczas czytania (raczej podczas analizy) tej książki, za każdym razem odkrywasz dla siebie co-raz nowe aspekty. Nie wiem czy to kwestia wieku, czy doświadczenia życiowego, ile czytam tę książkę, widzę co-raz nowe, do tej pory niezrozumiałe dla mnie rzeczy. 7 nawyków skutecznego działania to jest jak Biblia skutecznego myślenia oraz życia w równowadze (ze światem, z otoczeniem, z rodziną, z biznesem czy też pracą). Generalnie, to jest prawdziwa Biblia skutecznego myślenia oraz zrównoważonego życia.

Robert Kiyosaki. Bogaty ojciec biedny ojciec

Książka Bogaty ojciec biedny ojciec. Robert Kiyosaki.Książka Bogaty ojciec biedny ojciec. Robert Kiyosaki.

Po raz pierwszy przeczytałem tę książkę jak już prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą i szukałem odpowiedzi na słynne pytanie, za przeproszeniem, "co to k...wa jest?" czyli dlaczego mam dużo pracy, dużo odpowiedzialności a cały czas brakuje kasy? Inaczej mówiąc, już na pewno wiedziałem że nie ma przyszłości w pracy na etacie, ale nie rozumiałem czemu tak dużo pracuję i tak mało (finansowo) osiągam. Robert Kiyosaki w książce Bogaty ojciec biedny ojciec odpowiada na to pytanie. Właściwie, to jest pierwsza część. Druga to książka Kwadrant przepływu pieniędzy. Z tej książki dowiedziałem się czym się różni praca na etacie od samozatrudnienia i samozatrudnienie od biznesu. Odpowiedź jest prosta - jednoosobowa działalność gospodarcza i biznes to ogromna różnica. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałem że prowadząc działalność jednoosobową jestem daleki od wolności finansowej podobnie jak na etacie. Zdecydowanie polecam tę książkę.

Robert Kiyosaki. Kwadrant przepływu pieniędzy

Książka Kwadrant przepływu pieniędzy. Robert Kiyosaki.Książka Kwadrant przepływu pieniędzy. Robert Kiyosaki.

To bardziej zaawansowana kontynuacja poprzedniej książki czyli Bogaty ojciec biedny ojciec. Tutaj już mniej ciekawych historii z dzieciństwa Roberta, mniej rozmów o biednym oraz bogatym ojcach i więcej o przepływie pieniędzy. To właśnie po przeczytaniu tej książki zrozumiałem że działalność jednoosobowa powinna wylądować w koszu, a ja muszę zacząć prawdziwy biznes. Chęć pracy na etacie powstała wynikiem z "rodzinnego wykształcenia", lecz szybko się obudziłem i zrozumiałem że coś jest nie tak, że nie tędy droga. Kwadrant przepływu pieniędzy uratował mi kolejne kilka lub kilkanaście lat życia. Po przeczytaniu tej książki byłem zszokowany, ponieważ wyciągnąłem wniosek że jednoosobowa działalność gospodarcza to kolejny błąd w moim życiu. No, może nie błąd, tylko krok do sukcesu, ale trzeba iść dalej. Autor tej książki bardzo wyraźnie tłumaczy dlaczego prawdziwa kasa się robi w biznesie (nie mylić z działalnością gospodarczą jednoosobową) oraz w inwestowaniu. Bogaty ojciec biedny ojciec oraz Kwadrant przepływu pieniędzy postrzegam jako dwa tomy jednej książki. Zdecydowanie polecam (o ile życzysz sobie wolności finansowej).

Napoleon Hill. Myśl i bogać się

Książka Myśl i bogać się. Napoleon Hill.Książka Myśl i bogać się. Napoleon Hill.

To jest książka napisana przez Napoleona Hilla w roku 1937 i jest nadal (2018) wydawana w kilku wersjach, sprzedana (według Wikipedii) w ponad 30 mln egzemplarzy. Moim zdaniem, w niektórym sensie, jest to uproszczona wersja "7 nawyków skutecznego działania", nastawiona bardziej na skuteczne osiąganie celów. Książka, według mnie, jest łatwiejsza do zrozumienia i bardziej skoncentrowana na osiąganiu wyników. Może nie jest aż tak wszechstronna jak 7 nawyków, ale zdecydowanie polecam osobom które szukają odpowiedzi na pytanie "jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces". Myśl i bogać się to zbiór wieloletnich badań ludzi sukcesu, wyciąg wspólnych cech skutecznego myślenia milionerów oraz miliarderów.

Brian Tracy. Potęga pewności siebie

Książka Potęga pewności siebie. Brian Tracy.Książka Potęga pewności siebie. Brian Tracy.

Uwielbiam audiobooki. Tę książkę dostałem w prezencie w postaci audiobooka w bardzo właściwym momencie. Już pożegnałem działalność gospodarczą jednoosobową, już miałem prawdziwy biznes, byłem współudziałowcem oraz prezesem spółki z o.o. w Warszawie, miałem (jak każdy prezes) zadań na głowie dużo więcej niż byłem w stanie wykonać, nie mogłem sobie z tym poradzić, jeden mój wspólnik (było nas trzech) myślał jedyne o tym jak wykombinować aby prawie nie wykonując pracy wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy z własnej firmy i to na różne sposoby (niektórych ja bym w życiu nie wymyśliłbym), a ja myślałem o tym jak rozwijać firmę i pracowałem 16...20 godzin (a czasem 24) na dobę 7 dni w tygodniu. Nie wiedziałem jak mam poradzić sobie z takim ogromem zadań, jak to wszystko planować, w której kolejności wykonywać itd. Wiedziałem tylko jedno - na pewno wszystkiego nie wykonam. Z drugim członkiem zarządu co-raz częściej rozmawialiśmy o zgłoszeniu upadłości firmy. Na szczęście drugi członek zarządu jest człowiekiem uczciwym i też strasznie dużo pracował dla spółki. Całkiem przypadkiem, z okazji świąt Bożonarodzeniowych, otrzymałem od znajomego (i to w bardzo właściwym momencie) audiobooka Potęga pewności siebie. Ta książka odpowiada na podstawowe pytanie prezesa zarządu: jak poukładać zadania, jak osiągnąć sukces w niewykonalnym ogromie zadań? Których zadań się podjąć, a które odłożyć na później. I to naprawdę działa! Brian Tracy geniusz! To on (oraz osoba która urządziła dla mnie prezent w postaci audiobooka) wyciągnął spółkę z błota. W mojej ocenie przeczytanie tej książki jest konieczne dla wszystkich menedżerów oraz członków zarządu firm.

Do tej książki dodałbym, jako kontynuację, kolejną książkę Briana Tracy'ego: potęga samodyscypliny. Ta książka opowiada jak radzić sobie z planowaniem i wykonaniem zadań w warunkach ograniczonego czasu, w taki sposób, aby odnieść sukces.

Brian Tracy. Zjedz tę żabę

Książka Zjedz tę żabę. Brian Tracy.Książka Zjedz tę żabę. Brian Tracy.

To jest kolejna książka Briana Tracy'ego, która zmieniła moje życie. Oczywiście, chodzi mi o pozytywne zmiany. W dużym skrócie, autor książki wyjaśnia dla czego jednak musisz zjeść żabę. Inaczej mówiąc, dlaczego musisz wykonywać również te zadnia, które są najmniej ciekawe dla Ciebie. Książki Zjedz tę żabę, potęga samodyscypliny i Potęgą pewności siebie nauczyłi mnie wykonywać akurat te zadania, które są najważniejsze dla firmy, a nie najciekawsze dla mnie.

Bill Gates. Biznes szybki jak myśl

Książka Biznes szybki jak myśl. Bill Gates.Książka Biznes szybki jak myśl. Bill Gates.

Bill Gates nie jest słynnym mówcą lub pisarzem książek motywacyjnych, ale cały czas mnie fascynuje jego imperium czyli firma Microsoft. Od ponad 10 lat nie korzystam z Windowsa oraz nie rozumiem jak rynek zjadł takie coś jak język programowania C# (przecież to, w mojej definicji, syntetyczna maszyna do zarabiania hajsu przez Microsoft, a nie język programowania, ale to temat z innej beczki). Jednak fascynuje mnie jego przedsiębiorstwo z punktu widzenia biznesowego (z technicznego już nie). Skala tego przedsiębiorstwa. Myślenie Billa Gatesa, jego podejście do biznesu, ale też do życia. Zdecydowanie nie jest to książka która zmieni życie każdej osoby (tak jak 7 nawyków czy też Kwadrant przepływu pieniędzy), ale będąc informatykiem nie mogłem ominąć tej książki. Skoro działamy z Billem w tej samej branży, wywnioskowałem z jego książki dla siebie sporo branżowych uwag.

Dale Carnegie. Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Książka Jak przestać się martwić i zacząć żyć. Dale Carnegie.Książka Jak przestać się martwić i zacząć żyć. Dale Carnegie.

Tu wtrąca się psychologia. Jestem za tym aby książka Jak przestać się martwić i zacząć żyć została włączona do lektur obowiązkowych w szkole podstawowej. Autor książki wyjaśnia jak nasze myślenie oraz odbiór rzeczywistości przez filtry percepcji kształtuje nasze życie i nasze zdrowie. Dzięki tej książce nauczyłem się ignorować niekorzystne dla mnie sytuacje, nauczyłem się zarządzać własnym życiem, własnymi emocjami itd. To nie jest biznesowa książka, ale jest bardzo pomocna we współczesnym stresowym życiu (szczególnie, jeśli jesteś menedżerem lub dużo kontaktujesz się z ludźmi, na przykład podczas sprzedaży). Też książka wyjaśnia niektóre ciekawostki dotyczące budowania relacji - osobistych czy też biznesowych. Kształtowanie własnego życia ma bezpośredni wpływ na Twój biznes, ponieważ biznes to, przede wszystkim, ludzie. A więc jak Ty wyglądasz, jak się czujesz, jak się zachowujesz, jak rozmawiasz, czy jesteś pewien/pewna siebie itd - to wszystko ma bezpośredni wpływ na Twój biznes. Dlatego zamieszczam tę książkę na liście książek, które zmieniły moje życie.

George H. Ross. Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa

Książka Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa. George H. Ross.Książka Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa. George H. Ross.

Na sam koniec listy pozostawiłem dwie książki, które, pod warunkiem że trafią w Twoje ręce w odpowiednim czasie, pomogą Ci stać osobą twardą, ambitną oraz myślącą jako prawdziwy milioner lub miliarder. Ok, najprawdopodobniej, powiesz że i tak jesteś osobą ambitną (no bo inaczej by uciekł lub uciekła z mojego bloga oglądać serial) - chodzi mi o naprawdę duże ambicje. Książka Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa nauczyła mnie jednej wyjątkowo ważnej rzeczy: słowo Umowa oznacza umawiać się, rozmawiać, negocjować. Umowa to gdy dwie strony rozmawiają i negocjują warunki. Jeśli Twój dostawca lub bank nie chce z tobą rozmawiać w sprawie ukształtowania umowy - to nie jest umowa. Umowę się nie narzuca, tylko negocjuje. Od razu przykład. Przedstawiciel jednej hurtowni, która mogła by dostarczać towar dla jednego z moich sklepów, wysłał jego wzór umowy i powiedział "ta umowa jest ostateczna i się nie negocjuje". No, cóż, powodzenia w poszukiwaniu innych sklepów, którzy ewentualnie podpiszą takie coś. Książka Sztuka negocjacji w stylu Donada Trumpa nauczyła mnie twardości w negocjacjach. Po przeczytaniu tej książki nie podpiszę żadnej niewygodnej umowy. Więc polecam wszystkim (nie koniecznie przedsiębiorcom, w codziennym życiu też się przyda).

T. Harv Eker. Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie

Książka Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie. T. Harv Eker.Książka Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie. T. Harv Eker.

Od dawna wiedziałem że muszę w sobie sztucznie kształtować myślenie bogatego człowieka. Szczerze mówiąc, tę książkę (w postaci audiobooka) zauważyłem dość niedawno, ale odniosłem się sceptycznie. Nie znałem autora, dlatego pomyślałem sobie - jakiś T. Harv Eker sklonował Bogatego ojca Roberta Kiyosaki'ego lub Napoleona Hilla? Jednak, nic bardziej mylnego. Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie to podstawowa wiedza o różnice w myśleniu bogatych oraz biednych ludzi. Ta książka bardzo mocno odwróciła moje myślenie o pieniądzach. Jeśli Kwadrant Przepływu pieniądz wyjaśnia różnicę pomiędzy zarabianiem na etacie, w działalności gospodarczej jednoosobowej, w biznesie oraz w inwestowaniu, to Bogaty albo biedny wyjaśnia różnicę w myśleniu ludzi bogatych oraz biednych. Ta książka wytłumaczyła mi dlaczego jestem tam gdzie jestem, a nie tam gdzie chcę być. Zdecydowanie polecam każdemu.

Przeczytałem tę książkę już 4 razy. Jeśli rodzicy/szkoła/rząd/bank nauczyli Cię kłepać biedę, a chcesz pozbyć się nawyków finansowego nieudacznika - przeczytanie, zrozumienie i działanie zgodnie z tą książką jest absolutnie konieczne.

Eric Berne. W co grają ludzie

Książka W co grają ludzie. Eric Berne.Książka W co grają ludzie. Eric Berne.

Bonus (książka nr 11). Tę książkę przeczytałem po opublikowaniu artykulu.

To dopiero jazda. Książka napisana przez psychoterapeutę. Książka jest dość "ciężka". Ta książka wytłumaczyła mi dlaczego ludzie (m. in. ja) zachowują się tak a nie inaczej, dlaczego rasa ludzka tak wolno się rozwija, dlaczego tyle głupich rzeczy człowiek robi. Dlaczego mam albo nie mam pieniędzy, zdrowie, szczęśliwy albo nieszczęśliwy związek, dlaczego odnoszę albo nie odnoszę sukces w różnych dziedzinach życia... Kurczę, no czemu tego do tej pory nie ma w podstawówce??? To jest jedna z niewielu książek, opisujących podstawy działania człowieka. Czytać trzeba z zastanowieniem się nad każdym zdaniem. Ten kto przeczyta i zrozumie tę książkę - zrozumie wszystkich (albo prawie wszystkich) ludzi, a przede wszystkim - samego siebie.

Uwaga! Pełna wersja książki ma około 700 stron, audiobook ponad 18 godzin. Jest mnóstwo skróconych wersji. Uważajcie!

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Kristof
30-03-2021 | 20:51
Przyznam , że nic z wymienionych tytułów nie czytałem ale i ja mam swoje ulubione książki traktujące o postawach życiowych i choć trudne do naśladowania , (bo przecież każdy z nas ludzi jest jednak inaczej ukształtowany) , to wywarły na mnie ogromne wrażenie , a co za tym idzie chęć naśladowania bohaterów - by choć trochę być jak Oni. 1) "Don Kichot z La Manchy" M. Cervantesa. 2) "Przygody Dobrego Wojaka Szwejka" J. Haška.
Nie są to gotowe recepty na życie ale każdy znajdzie w nich coś dla siebie + uśmiech.
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Agata
01-04-2020 | 23:26
przydałyby się linki gdzie kupić książki
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok