Top 10 sprawdzonych metod na zarabianie w internecie

30-04-2023 | 21:28
Komentarze (3)3
Biznes
Oto 10 sprawdzonych sposobów na zarabianie poważnych pieniędzy w internecie. Sprawdź który projekt odmieni Twoje życie i da Ci wolność finansową.

Najczęściej czytane

Jak zarabiać w internecie?Jak zarabiać w internecie?

Jak zarabiać w internecie - porady ogólne

Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko bloga informatycznego! Zanim przejdziemy do poszczególnych metod, oto kilka ogólnych porad jak zarabiać w internecie:

  • Biznes to, przede wszystkim, działalność polegająca na wykorzystaniu (kupowaniu) czasu innych osób. Sprzedaż własnych roboczogodzin nie jest biznesem, tylko jedną z najgorszych metod sprzedaży własnego życia.
  • Jeśli chodzi o wymagane zaangażowanie i determinację - praca online, szczególnie ta przynosząca zyski, nie wiele się różni od tej offline'owej. Ma zdecydowanie inny charakter, ale na pewno nie jest łatwiejsza. W biznesie (i to w każdym) chodzi o to żeby konsekwentnie robić to co trzeba wtedy kiedy trzeba, a nie to co się chce wtedy kiedy się chce.
  • W biznesie zawsze się liczy zimna kalkulacja (kosztów i przychodów, liczby klientów, marży itd). W biznesie rządzą liczby, a nie emocje. Nawet w tych branżach związanych ze sprzedażą emocji.
  • Statystycznie 9 na 10 startup'ów internetowych pada w pierwszym roku - większość tylko dlatego że nikt nie zna o istnieniu nowej marki. Dlatego determinacja w połączeniu z marketingiem w biznesie online są kluczowymi czynnikami.
  • Najważniejsza zasada biznesu online: na każdej platformie internetowej najwięcej zarabia... zgadnij kto? Tak! Właściciel platformy. Producent, nie konsument. Na Allegro najwięcej zarabia Allegro, na Facebook'u najwięcej zarabia Facebook. itd.
5 podstaw biznesu online5 podstaw biznesu online

1. Jak zarabiać w internecie na sprzedaży produktów cyfrowych?

Jak zarabiać w internecie na sprzedaży produktów cyfrowych?

Rynek e-commerce rośnie jak grzyby po deszczu już przez ponad dekadę. Ale czy się da prowadzić sklep internetowy tak żeby zarabiać na 100% w internecie, żeby wszystko działało wyłącznie online? Tak, to się da! Jednym ze sposobów jest dropshipping, ale nie znam przedsiębiorców zarabiających sześcio- lub siedmioznakowe kwoty netto (mówię o PLN) miesięcznie prowadząc sklep internetowy w dropshippingu. Owszem, dla hurtowni to się opłaca, bo to oni zgarniają całą marżę w dropshippingu, a dla sklepów w 99% to się nie opłaca. Da się zrobić obrót, ale nie zyski.

Otóż dobrym pomysłem jest sklep internetowy z cyfrowym produktem. No dobrze, powie Czytelniczka lub Czytelnik bloga informatycznego, ale co dokładnie sprzedawać żeby zarobić? Jaki produkt?

Ja próbowałem znaleźć dystrybutora licencji do oprogramowania antywirusowego, oprogramowania Microsoft itd, żeby handlować licencjami. Moje próby były marne, ponieważ nie wiem jak w 100% legalnie sprzedawać te licencje z zyskiem, bo na Allegro i innych portalach jest cala masa szarych sprzedawców, sprowadzających licencje z Bangladesz, Pakistanu i innych krajów z tamtych rejonów, a tam ceny znacznie mniejsze (na te same licencje). Legalnie konkurować z nimi nie umiem, a szare układy mnie nie interesują. Być może Tobie się uda, być może znajdziesz swój sposób na handel licencjami do oprogramowania.

Kolejny produkt cyfrowy to treści cyfrowe: książki elektroniczne, czasopisma cyfrowe, audiobook'i, poradniki itd.

Osobno chciałbym wyróżnić sprzedaż w internecie materiałów autorskich. Do takich materiałów, na których można zarabiać w internecie, z łatwością można zaliczyć grafikę, wideo, muzykę lub inne dźwięki, szablony HTML, szablony prezentacji (chociażby te w formacie Microsoft PowerPoint).

Niezłym pomysłem na zarabianie pieniędzy w internecie jest sprzedaż autorskich materiałów drukowanych. Mogą to być przeróżne tabliczki, wskaźniki, śmieszne nalepki itd. Mimo że są to produkty fizyczne, bo drukowane, to też da się sprzedawać nie wychodząc z domu lub biura - poprzez zaprzyjaźnioną drukarnię. Czyli u Ciebie w sklepie ktoś zamawia produkt (Twój autorski), a Ty zlecasz drukarni wyprodukowanie i wysyłkę do zamawiającego.

Na sprzedaży produktów cyfrowych w internecie da się zarabiać nawet parędziesiąt tysięcy PLN netto miesięcznie. Oczywiście nie od razu, bo na początku każdy biznes może być stratny i nie trzeba tego się bać.

2. Jak zarabiać w internecie na własnym serwisie w chmurze czyli SaaS?

Jak zarabiać w internecie na własnym serwisie w chmurze czyli SaaS?

SaaS czyli skrót od angielskiego Software as a Serwice można spolszczyć jako Oprogramowanie sprzedawane jako Usługa. Inaczej mówiąc, budujemy oprogramowanie, używane przez przeglądarkę (czyli aplikacja WEB'owa) i sprzedajemy dostęp do niego w abonamencie.

To już gruba zabawa, ale i pieniądze z tego mogą być bardzo grube, więc warto się przyłożyć.

Żeby zbudować dobrze zarabiający serwis SaaS trzeba czterech rzeczy:

  • dobrego pomysłu;
  • dobrego badania rynku;
  • bycia dobrym projektantem i programistą;
  • pomysłu na wypromowanie serwisu.

Oczywiście, jak i w każdym innym biznesie, nie ważne czy to zarabiającym w internecie czy też poza internetem, potrzeba też czasu i pieniędzy.

Żeby zbudować dobrze zarabiający serwis w modelu SaaS, trzeba zrozumieć czego potrzebują użytkownicy takiego serwisu, czyli zbudować coś co rozwiązuje ich problem i zrobić to lepiej od innych.

Pomysły mogą być różne. Ja, akurat, jestem na etapie budowania SaaS'u do zarządzania projektami. Wiem że tego jest mnóstwo, ale myślę że zrobię to lepiej od innych. Znajdź problem, który potrafisz rozwiązać za pomocą aplikacji przeglądarkowej i za rozwiązanie którego ludzie są gotowi płacić Ci co-miesięczny abonament.

W dobrze zaprojektowanym, dobrze zrealizowanym i bardzo dobrze wypromowanym SaaS'ie da się zarabiać nawet siedmioznakowe kwoty miesięcznie (czasem nawet w EUR/$).

3. Jak zarabiać w internecie na publikacji treści? Czy blogowanie dalej jest aktualne?

Jak zarabiać w internecie na publikacji treści?

No jest. Szczególnie jeśli potrafisz generować treści które szybko stają się popularne. Portal informacyjny zarabia, głównie na reklamie. Innymi słowy, jeśli potrafisz generować dużo treści, odpowiadających na konkretne pytania użytkowników, to się da na tym zarobić. Ruch na takim portalu informacyjnym powinien być na poziomie od kilku tysięcy unikatowych użytkowników dziennie. To pozwoli na wygenerowanie zysku rzędu od kilkuset do parę tysięcy PLN miesięcznie. Głównie zysk portali informacyjnych pochodzi z reklam od zewnętrznych agregatorów reklamy i/albo z lokowania konkretnych produktów czy też usług bezpośrednio od reklamodawców.

No ok, ale co pisać? Najlepiej wybrać temat na który jest bardzo duże zapotrzebowanie. Zanim zaczniesz pisać (a raczej zanim zaczniesz tworzyć nowy portal informacyjny), koniecznie zbadaj popularność zapytań w wybranym temacie, zbadaj konkurencję. Do takich badań wystarczy umiejętnie się posługiwać Google Trends, plannerem słów kluczowych w Google ADs oraz narzędzia do badania statystyk cudzych stron internetowych (wystarczy, na przykład, bezpłatnej wersji SimilarWeb). Oczywiście, z tymi wyliczeniami, badaniem rynku itd, nie daję Państwu ryby tylko wędkę. A jeśli macie pytania - śmiało piszcie w komentarzu.

Proszę pamiętać że czasy kiedy to portal informacyjny można było prowadzić w pojedynkę, niestety, już minęły. Dzisiaj być może trzeba będzie zatrudnić redakcję, marketingowca, copywritera. Dzisiaj zarabianie w necie na pisaniu treści nie jest ani proste, ani szybkie - trzeba uzbroić się w cierpliwość i działać konsekwentnie.

4. Jak zarobić w internecie na reselling'u?

Jak zarobić w internecie na resellingu?

Reselling to sprzedaż cudzego produktu za prowizję. Czasem do sprzedawanego produktu da się włożyć wartość dodaną, co skutkuje podwyższeniem marży. W reselling'u najczęstszej się sprzedaje hosting, certyfikaty SSL, domeny czy też dostęp do VPN.

Czy wiesz że 70% firm hostingowych w Polsce nie mają własnej infrastruktury, tj serwerowni, tylko wynajmują zasoby od znanych firm, takich jak niemiecki Hetzner albo francuskie OVH, dzielą dostępne zasoby na mniejsze kawałki i sprzedają użytkownikom końcowym. Na tym m.in. polega reselling.

Najprostsza forma reselling'u to polecanie przez odnośnik referencyjny, ale to jest tylko program afiliacyjny, bo prawdziwy reselling to coś znacznie większego. Za linkiem afiliacyjnym, najczęstszej są sprzedawane ubezpieczenia, konta bankowe itd. Natomiast reseller z reguły sprzedaje produkt pod własną marką (mimo że tak naprawdę sprzedaje cudzy produkt).

Tu trzeba umieć skonfigurować ofertę w taki sposób aby miała ona wartość dodaną i trzeba umieć wypromować własną markę. Znam firmy które na reselling'u urosły do poziomu powyżej mikroprzedsiębiorstw, czyli generują obrót powyżej 2 mln EUR rocznie.

5. Jak zarobić w internecie na YouTube?

Jak zarobić w internecie na YouTube?

Na YouTube da się zarobić i to całkiem solidne pieniądze, ale trzeba od początku dobrze zaprojektować i konsekwentnie realizować przedsięwzięcie.

Na YouTube kluczowy jest wybór niszy i regularna produkcja ogromnej ilości materiału wideo. Najlepiej wybrać niszę która cieszy się popularnością u ogromnej ilości ludzi, a nagrywać trzeba dużo i regularnie. Polecam zwrócić uwagę na niszy w których nie trzeba gadać, tj gdzie kwestia języka nie ma wiekszego znaczenia, ponieważ takie filmy da się promować na cały świat. Najczęściej zyski na YouTube pochodzą, podobnie jak i przy zarabianiu za pośrednictwem własnego portalu informacyjnego, z reklam. Można skorzystać z reklam wyświetlanych przez YouTube albo bezpośrednio lokować w filmach oferty od reklamodawców.

Osoba która potrafi nazbierać około 1 000 000 subskrybentów i przynajmniej dwa razy w tygodniu publikuje nowe wartościowe materiały, może liczyć na zysk rzędu 10 000 $ miesięcznie z samych reklam YouTube.

6. Jak zarabiać w internecie w branży edukacyjnej?

Jak zarabiać w internecie w branży edukacyjnej?

W branży edukacyjnej, korzystając z internetu, można zarabiać na kilka sposobów. Najlepiej stworzyć własny online kurs i sprzedawać w abonamencie dostęp do niego. Pamiętaj ogólne zasady biznesu wymienione na początku niniejszej publikacji - nie musisz wszystkiego robić sam lub sama. Kursy można sprzedawać na własnej platformie (czyli trzeba postawić odpowiednią stronę internetową) albo korzystając z serwisów typu Udemy. Przypominając najważniejszą zasadę biznesu online, wymienioną na początku artykuły, zdecydowanie polecam mieć swoją platformę.

W branży edukacyjnej można też zarabiać na prowadzeniu kursów w postaci prowadzenia szkoleń. Różnica w porównaniu z poprzednią metodą jest taka że tutaj autor (albo zatrudniony przez niego nauczyciel) zbiera grupę chętnych do nauki uczniów i prowadzi szkolenie online, natomiast w poprzedniej wersji kurs jest produktem.

Można też sprzedawać korepetycje, ale tu ciężko zarobić poważny hajs, ponieważ to jest sprzedaż roboczogodziny nauczyciela, najczęściej w rynkowej cenie, a to jest (jeśli chodzi o zarobki) to samo co praca etatowa.

7. Jak zarabiać w internecie na doradztwie?

Jak zarabiać w internecie na doradztwie?

Jeśli jesteś specjalistą w którejś branży - z pewnością ta metoda zarabiania w internecie jest dla Ciebie. Jeśli chodzi o doradztwo online - tutaj kluczowe są dwie rzeczy: marka osobista i wąska specjalizacja. Przyda się solidnie zrobiona strona internetowa przedstawiająca w sposób jasny markę i zakres usług.

Specyfika tej metody zarabiania w internecie jest taka że większość ludzi nie szuka specjalistów od doradztwa (przecież każdy wszystko wie najlepiej), dlatego oferta musi w jasny sposób przedstawiać korzyści z takiej usługi. Najlepiej pokazać że się jest specjalistą udzielając bezpłatnych merytorycznych porad (na własnej stronie internetowej, w grupach na Facebook'u, na LinkedIn i wszędzie gdzie tylko się da).

8. Jak zarabiać w internecie na sprzedaży wyspecjalizowanych treści?

Jak zarabiać w internecie na sprzedaży wyspecjalizowanych treści?

Kolejny temat na którym da się zarobić w internecie to treści niszowe. Na przykład, przeróżne instrukcje do sprzętu RTV i AGD, do samochodów itd. Jeśli znajdziesz dostęp (najlepiej legalny) do dokumentacji technicznej i serwisowej - da się na tym zarobić.

Raporty i dane analityczne: na przykład, jakieś socjologiczne badania, raporty o historii samochodów itd. Jeśli ktoś ma dostęp do w miarę wiarygodnej prognozy pogody - to też da się sprzedać (firmom lotniczym, transportowym, wojskowym itd).

Jeśli to są jakieś bardzo wyspecjalizowane treści (typu pogody albo badań socjologicznych) to trzeba szukać kontaktów bezpośrednio spośród osób zainteresowanych w odpowiednich firmach, bo tego raczej nikt nie szuka w wyszukiwarce. Czyli klasyczny marketing online tu raczej nie zadziała.

9. Jak zarabiać w internecie na usługach testerskich?

Jak zarabiać w internecie na usługach testerskich?

Coraz więcej firm software'owych uświadamiają że testowanie jest jednym z kluczowych etapów produkcji oprogramowania. Otóż, można wyspecjalizować się w testowaniu oprogramowania i sprzedaży tej usługi. Oczywiście, nie chodzi tu o to żeby samemu stać się testerem i sprzedawać własne roboczogodziny, tylko o to żeby zorganizować proces, wszystko co się da - zautomatyzować, zatrudnić kilku testerów i stać się firmą testującą oprogramowanie. W ostatnich paru latach nawet te polskie firmy produkujące oprogramowanie dochodzą do wniosku że oprogramowanie trzeba testować, więc powoli pojawiają się nawet lokalny rynek dla tej usługi, ale najlepiej działać na angielskojęzycznym rynku - tam zapotrzebowanie na tę usługę jest ogromne.

Później można też rozszerzyć ofertę o usługi testowania pod kątem bezpieczeństwa. Owszem, trzeba się znać na tym, trzeba dobrze się wyspecjalizować, ale jeśli się zająć tym na poważnie to z tego mogą być solidne zarobki w internecie.

10. Jak mądrze zarabiać w internecie na prowadzeniu cudzych social media?

Jak mądrze zarabiać w internecie na prowadzeniu cudzych social media?

Zapotrzebowanie na prowadzenie kont w social media jest ogromne. Tu (jak i w żadnym innym biznesie) nie chodzi o sprzedaż własnych roboczogodzin, tylko o założenie firmy i zatrudnienie ludzi do prowadzenia cudzych kont w mediach społecznościowych.

Prowadzenie cudzych kont w mediach społecznościowych to świetny sposób na zarabianie pieniędzy w internecie jeśli Ci się uda wypromować Twoją markę na dużą skalę. Duża część przychodów z takiej usługi idzie na reklamy (żeby cały czas mieć przepływ nowych klientów) i na wynagrodzenia copywriter'ów, ale tu chodzi przede wszystkim o skalę.

Co ciekawe, że klientów do tej usługi najłatwiej znaleźć... zgadnij gdzie? Tak! W social media. Czyli jeśli dobrze opanujesz marketing w social media (przede wszystkim na własne potrzeby) to można się promować jako agencja marketingowa, oferująca usługę kompleksową. Oczywiście, najlepiej się wyspecjalizować na jednej usłudze (na przykład, tylko prowadzenie cudzych kont) i to w wybranej branży. A wszystko dlatego żeby jak najszybciej wyrobić sobie portfolio i pokazać klientom że się znasz na ich branży.

Kurs online WordPress dla początkujących.
Kurs online WordPress dla początkujących.

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Michał
03-05-2023 | 20:05
Panie Sergiuszu, może coś o sprzedaży oprogramowania na licencję czyli desktop?
Sergiusz Diundyk
04-05-2023 | 00:08
Panie Michale, dziękuję Panu za pomysł. To, oczywiście, nie jest wyczerpująca lista sposobów jak zarabiać w internecie. Desktop co-raz bardziej jest zastępowany przez różne SaaS'y, dla tego postanowiłem w pierwszej kolejności napisać właśnie o zarabianiu na własnym SaaS.
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Antoni
01-05-2023 | 22:28
Kaska prosto z chmury to mi się podoba! Idę po wiaderko ))
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok