Co to jest KSeF - Krajowy System e-Faktur? Dla kogo i od kiedy obowiązuje?
Najczęściej czytane
KSeF to kolejna uszczelka dla pieniędzy przedsiębiorców, kolejne dokręcanie śrub. KSeF to obowiązkowa kasa fiskalna na faktury VAT. Wg Ministerstwa Finansów, KSeF czyli Krajowy System e-Faktur to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Bo wysłanie PDF'a klientowi to nie jest droga elektroniczna...
O Krajowym Systemie e-Faktur zrobiło się głośno już w roku 2021. Stanem na lipiec 2024 KSeF dalej nie działa w 100%, ale dobrowolne korzystanie z platformy jest już możliwe. Ja wspólnie z kilkoma kolegami z dużej firmy, producenta jednego z większych polskich systemów ERP (nazwy nie mogę wymienić z powodu podpisanego NDA) zajmuję się m.in. projektowaniem i programowaniem obszaru KSeF. Poza tym, brałem (i biorę dalej, o ile takie spotkania są organizowane) udział w konsultacjach KSeF z Ministerstwem Finansów. Otóż zapraszam do lektury.
Co to jest KSeF?
To że jest to uszczelka VAT'u to już żeśmy wyjaśnili. Są to kolejne koszty, kolejny obowiązek i kolejne ryzyko dla przedsiębiorców i księgowych. Ale to nie jest tak że korzyści z KSeF'u tylko dla urzędów skarbowych. Korzyści z KSeF są również dla przedsiębiorców, księgowych i biur rachunkowych.
KSeF to jest elektroniczna platforma do obiegu faktur w formie czysto cyfrowej, czyli to jest zbiór danych i usługa internetowa umożliwiająca dostęp do niego. Otóż po ciężkim i mrocznym okresie przejściowym, który miał potrwać około pół roku, a trwa już ponad 3 lata i w dniu opublikowania niniejszego materiału nie widać końca tego okresu (chociaż oficjalne daty już są - czytaj dalej w treści), powiny ostatecznie odejść do lamusa faktury papierowe. A nawet nie widzę powodu wysyłki faktur w postaci plików do biura rachunkowego, ponieważ wszystko będzie w KSeF'ie, a biuro rachunkowe może mieć uprawnienia do dostępu do faktur firmy, księgowość której prowadzi. Czyli przedsiębiorca wysyła faktury do KSeF (chyba że jest wyłączony z tego obowiązku), a biuro rachunkowe pobiera je, do tego zawsze na czas.
Znam wielu przedsiębiorców i księgowych którzy do dzisiaj (marzec 2024) drukują faktury i długopisem przekreślają napis Kopia lub Oryginał. Niedawno sam dostałem taką fakturę od warsztatu samochodowego. Heeej! Luuudzie! Na ulicy jest rok 2024...
W dużym skrócie KSeF można zobrazować tak:
W dużym skrócie, platforma KSeF to jak czarna dziura, z funkcją fiskalizacji, wciągająca faktury VAT. Poza wąskim kolem osób tworzących tę platformę, za bardzo nie wiemy co tam jest w środku i jak to działa (pod kątem bezpieczeństwa słusznie), możemy tylko obserwować ją z zewnątrz (generalnie efekty działania, nie samą platformę, chyba że ktoś ma dostęp do serwerowni Ministerstwa Finansów). Została przewidziana funkcjonalność wglądu do faktur, wysłanych do KSeF, pod warunkiem że mamy odpowiednie uprawnienia. Po wciągnięciu faktury VAT do KSeF, pod warunkiem że wysłana faktura jest poprawna semantycznie, następuje odparowanie cząstek elementarnych w postaci numeru KSeF, który wygląda jak numer galaktyki w atlasie nocnego nieba, oraz UPO (nie mylić z UFO). Mimo że prędkość rozpowszechniania sygnałów światłowodem lub kablem Ethernet (a nawet WiFi lub LTE) jest bliska do prędkości światła, to prędkość odparowania numeru KSeF i UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru z KSeF jest... no mogła być większa.
Czynni podatnicy VAT, ale nie tylko oni, będą mieli obowiązek wysyłać wystawione przez siebie faktury do KSeF w dniu wystawienia lub dzień później (jeśli księgowa lub księgowy w Państwa firmie planuje urlop w dniach 31 grudnia i 1 stycznia to życzę mu lub jej powodzenia i miłego urlopu). System, po stronie Ministerstwa Finansów, nadaje unikatowy numer KSeF dla każdej wystawionej faktury i zapisuje ją wraz z nadanym numerem na serwerach Ministerstwa Finansów.
Od momentu nadania numeru KSeF brak możliwości usunięcia lub edycji wysłanej faktury.
Jeśli chcemy cokolwiek zmienić w fakturze której już został nadany numer KSeF, jedyne co możemy zrobić to wystawić i wysłać (do KSeF i do kontrahenta) fakturę korygującą.
Obecnie większość producentów oprogramowania typu ERP, programów i programików księgowych i magazynowo-handlowych dokładają do swojego oprogramowania funkcjonalność obsługi połączenia z serwisem KSeF. Jako architekt systemowy i programista, który wdraża integrację z KSeF'em w jednym z większych polskich systemów ERP, powiem Wam, drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy bloga informatycznego, jest to nietuzinkowe wyzwanie. Oprogramowanie ERP lub magazynowo-handlowe, łączy się z ministerialną bramką KSeF za pomocą API (Aplikation Programming Interface), czyli standard w informatyce, ale dokumentacja do API KSeF napisana, niestety, tak jakby pisali ją urzędnicy dla urzędników, a na pewno nie programiści dla programistów.
U sporej części producentów oprogramowania zintegrowanie z bramką KSeF już zostało wykonane, ale dalej nie wszystko jest jasne od strony Ministerstwa Finansów, dlatego zmiany nadchodzą ciągle. Obecnie (lipiec 2024) nowy rząd RP wykonał audyt systemu i już są znane planowane daty wprowadzenia trybu obligatoryjnego jeśli chodzi o korzystanie z KSeF.
Funkcjonalność KSeF
Krajowy System e-Faktur to ogólnokrajowa baza danych z fakturami, umożliwiająca dostęp do niej na dwa sposoby, podzielona na trzy wersje, oraz zbiór przepisów prawa, określających skutki prawne i skarbowe z korzystania (lub niekorzystania) z KSeF. Poza tym, KSeF posiada dość rozbudowany system uprawnień i grubą, ale mało użyteczną, dokumentację techniczną (przynajmniej stanem na dzień powstania tego materiału).
Jednym ze sposobów dostępu do platformy KSeF jest dostęp przez aplikację WEB’ową (czyli w przeglądarce), natomiast drugi sposób to wspomniane wyżej API. Ta WEB’owa aplikacja też raczej korzysta z tego samego API, a przynajmniej tak powinno się robić zgodnie ze sztuką. A drugi sposób, to raczej dla programistów, bo dla użytkownika aplikacji (na przykład oprogramowania typu ERP, albo programu handlowo-magazynowego) API jest niezauważalne, ponieważ dla niego to jest poprostu kolejna funkcjonalność wybranej aplikacji, a co tam dzieje się pod spodem to dla użytkownika mniej ważne, podobnie jak z aplikacją w wersji przeglądarkowej.
Technicznie i prawnie Ministerstwo Finansów podzieliło system KSeF na trzy kopii (chociaż nie mam pewności że są to kopie 1:1, tym bardziej że mogą to być inne wersje):
- wersja TEST;
- wersja DEMO;
- normalna wersja produkcyjna.
Odpowiednio, bezpłatne aplikacje przeglądarkowe KSeF, przygotowane przez Ministerstwo Finansów, znajdą Państwo pod następującymi adresami URL:
- Test: https://ksef-test.mf.gov.pl/web/login
- Demo: https://ksef-demo.mf.gov.pl/web/login
- Produkcja: https://ksef.mf.gov.pl/web/login
Ministerstwo Finansów udostępnia w KSeF następującą funkcjonalność:
- Autoryzacja:
- autoryzacja podpisem kwalifikowanym zawierającym PESEL;
- autoryzacja podpisem kwalifikowanym zawierającym NIP;
- autoryzacja profilem zaufanym;
- autoryzacja tokenem;
- kaskadowa hierarchia uprawnień.
- Nadanie lub odbiór uprawnień:
- osobie fizycznej do pracy w ramach KSeF;
- podmiotowi do wystawiania faktur w ramach procedury samofakturowania;
- do wystawiania i dostępu do faktur jako przedstawiciel podatkowy w ramach KSeF;
- podmiotowi do wystawiania i dostępu do faktur w ramach KSeF;
- dostawcy usług Peppol do wystawiania faktur PEF.
- Generowanie tokenów dostępu z wskazaniem roli:
- dostęp do faktur;
- wystawianie faktur;
- przeglądanie uprawnień;
- zarządzanie uprawnieniami.
- Wyszukiwanie faktur:
- wg numeru referencyjnego KSeF;
- wg zakresu dat;
- wg innych parametrów.
- Wysyłka faktur.
- Odbiór faktur.
- Identyfikacja płatności za fakturę lub płatności zbiorczych.
- Wgląd anonimowy do faktury (jeśli ktoś ma QR kod lub unikatowy odnośnik, co w sumie jest to samo, bo QR kod to tylko inna forma zapisu tego samego linku).
Istnieje 2 sposoby wysyłki faktur do KSeF:
- wysyłka pojedynczych faktur;
- wysyłka zbiorowa faktur.
Po wysyłce faktury, jeśli automatyczny system nie stwierdzi błędów semantycznych w strukturze faktury i/albo nieprawidłowości w autoryzacji użytkownika, który wysłał fakturę, to takiej fakturze jest nadawany unikatowy numer KSeF. Oto przykładowy numer referencyjny KSeF: 7982838262-20240712-75FB3067FDE3-31.
Nie mam dostępu do infrastruktury Ministerstwa Finansów żeby ocenić sposób wykonania tego projektu, ale wiele wskazuje na to że system został napisany w Java'ie. Skutki tej decyzji, najprawdopodobniej, poznamy po uruchomieniu systemu w trybie obligatoryjnym na pełną skalę, kiedy każdy komercyjny czynny podatnik VAT i inne podmioty, określone odpowiednimi aktami prawnymi, będą musieli wysyłać do KSeF wystawione przez siebie faktury, najpóźniej dzień po wystawieniu.
Czym się różnią tryby KSeF TEST, DEMO i PROD?
Wersja produkcyjna to ta która powoduje skutki prawno-skarbowe, z której nie da się wycofać faktury, przynajmniej w sposób zgodny z prawem. W wersji produkcyjnej dopuszczalna jest wyłącznie autoryzacja prawdziwym i ważnym certyfikatem cyfrowym (czyli tak zwanym podpisem kwalifikowanym) albo profilem zaufanym. Użytkownik, wysyłający fakturę lub faktury. To samo dotyczy wglądu i pobierania faktur. Wysłałeś lub wysłałaś fakturę do bramki produkcyjnej KSeF - masz VAT do zapłaty, chyba że to jest zerowa stawka VAT, albo wyślesz korektę zerującą.
Przy czym, do pobrania UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) do wysłanej faktury już nie trzeba autoryzować się certyfikatem, wystarczy unikatowych identyfikatorów, otrzymanych przy wysysłce faktury do serwisu KSeF.
Wersja TEST to jest inna kopia systemu KSeF, pozwalająca wysyłać i pobierać faktury nie posiadając prawdziwego certyfikatu, tj podpisu kwalifikowanego. Wersja TEST jest bardzo pomocna przy pracach projektowych, przy programowaniu i testowaniu oprogramowania. Do wersji TEST można się zalogować, podając fejkowy NIP i używając tak zwanego samozwańczego certyfikatu do podpisu cyfrowego, na przykład samodzielnie wygenerowanego za pomocą oprogramowania OpenSSL (przykład podam dalej w artykule).
Natomiast wersja DEMO jest czymś pośrodku między wersją produkcyjną a testową, bo nie powoduje skutków prawnych ani skarbowych, natomiast w Wersji DEMO dochowano rygorystyczności autoryzacji. Żeby się dostać do funkcjonalności bramki KSeF w trybie DEMO musimy posiadać odpowiednie (pełne, na wysyłkę, na odbiór itd) uprawnienia i mieć ważny prawdziwy podpis kwalifikowany lub profil zaufany.
Są głosy mówiące że wszystkie trzy wersje bramek KSeF nie są kopiami, niby są jakieś znaczne różnice w funkcjonalności. Ja podczas już ponad dwuletnich prac programistycznych nad obszarem KSeF w dużym systemie ERP nie napotkałem jakichś nieudokumentowanych różnic. Nie wiem czy to nie jest zła interpretacja lub próby przełożyć własne niepowodzenia na rząd, albo w ogóle ewentualne pomówienia na zlecenie o charakterze politycznym. Nie twierdzę że takich różnic nie ma, ale ja do tej pory, podczas zaawansowanych prac projektowych i programistycznych, takich różnic nie wykryłem. Oczywiście, jest tak że najpierw zmiany są wdrażane do wersji testowej, a dopiero po jakimś czasie (z rególy po kilku miesiącach) zmiany są przenoszone do wersji produkcyjnej, wtedy są różnice wynikające z numerów wersji. Ale zdarzało mi się że niektóre funkcję nie były zgodne z dokumentacją, najpierw były zgodne, potem wprowadzono zmiany, a dokumentacja nie nadążała za wprowadzonymi zmianami.
Słowniczek KSeF
Ministerstwo Finansów wprowadziło kilka pojęć, specyficznych dla KSeF. Oto krótki słowniczek:
Faktura ustrukturyzowana - zwykły plik w formacie XML, zgodny ze schemą udostępnianą przez Ministerstwo Finansów (obecnie to jest schema FA2), opisujący dane z faktury, a właściwie sama faktura. Tak niby do tej pory Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiowała struktury faktury, czyli faktury nie były ustrukturyzowane. Otóż, KSeF operuje na fakturach ustrukturyzowanych.
Załącznik ustrukturyzowany - załącznik do faktury. Tu jest jeszcze lepiej, bo załącznik na tym polega, że może mieć dowolny format, jeśli kontrahent dla którego faktura z załącznikiem jest wystawiona, będzie mógł go otworzyć za pomocą powszechnie wykorzystywanego oprogramowania. KSeF, akurat, przyjmuje załączniki ustrukturyzowane, cokolwiek autor miał na myśli. Na spotkaniu dnia 2024-07-18 Ministerstwo Finansów potwierdziło że załącznik ma być uniwersalny, elastyczny, i będzie mógł zawierać dane biznesowe, jakieś dodatkowe dane co do pozycji na fakturze itd. Czyli ma być... ustrukturyzowany uniwersalnie?
Poświadczenia - tu nie chodzi o Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli powszechnie znane UPO, tylko o uprawnienia. Powszechnie w systemach IT mamy (lub nie) uprawnienia do wykonywania akcji, mamy (lub nie) prawo dostępu do czegoś. Uprawnienia te inaczej są nazywane poświadczeniami. Żeby użytkownik mógł wysyłać faktury, trzeba najpierw udzielić mu poświadczenia do wysyłki faktur. Inaczej mówiąc, jest to prawo do wysyłki faktur. Są jeszcze poświadczenia tokena autoryzacyjnego, o czym dalej. W języku potocznym często mówi się prawo lub uprawnienia, natomiast w języku bardziej oficjalnym mówi się poświadczenia.
Numer referencyjny - z numerem referencyjnym niby wszystko jest w porządku, gdyby nie to że numerów referencyjnych w kontekście KSeF jest co-najmniej trzy rodzaje. Jest numer referencyjny sesji, nawiązanej przy autoryzacji, o ile użytkownik miał poświadczenie, wtedy po wysyłce faktury będzie mógł odebrać poświadczenie (czyli UPO) i dostanie numer referencyjny, ale faktury. A w międzyczasie, żeby mu się nie nudziło, dostanie numer referencyjny każdej operacji oraz numer referencyjny wysyłki. Ilekroć w dokumentacji mowa o numerze referencyjnym, nie koniecznie wiadomo o którym. Jak już rozkminisz system to da się z tym żyć, ale na początku, jak ktoś wchodzi w temat projektowania i programowania integracji z KSeF, to robi się wesoło.
Token - w KSeF jest pojęcie tokena sesji, czyli jak się zautoryzujemy w systemie to dostajemy token tej akurat sesji, czyli ciąg znaków, identyfikujący tę akurat sesję po autoryzacji. Ale też mamy token autoryzacyjny, który można wygenerować w systemie, nadając mu poświadczenia, żeby użytkownik mógł zautoryzować się tym tokenem i otrzymać po autoryzacji token sesji. Proste, prawda? Szczególnie dla osoby która po raz pierwszy tego dotyka.
Dostęp do KSeF przez przeglądarkę internetową
Jak już wspominałem wyżej, dostęp do platformy KSeF jest możliwy na dwa sposoby, czyli poprzez aplikację internetową (adresy URL aplikacji przeglądarkowych znajdują się wyżej w treści), oraz przez API. Oto strona logowania do aplikacji przeglądarkowej:
Najprostszej jest zalogować się podając NIP firmy i wybrać autoryzacje podpisem zawierającym NIP. W wersji testowej aplikacji KSeF, NIP nie musi być prawdziwy, lecz semantycznie poprawny. W celu wygenerowania testowego NIP'u można skorzystać z generatora NIP'ów: generatory.it. Po zalogowaniu dostaniemy taki oto widok aplikacji przeglądarkowej KSeF:
Aplikacja ta, na szczęście, jest intuicyjna i zrozumiała. Jak widać po nazwach zakładek po lewej stronie, w tej aplikacji możemy:
- Wystawić fakturę (wbić wszystkie dane ręcznie w formularzu lub naszytać tak zwaną fakturę ustrukturyzowaną z pliku XML, zgodnego ze schemą, w dniu publikacji niniejszego materiału jest to FA2).
- Wyświetlić listę wystawionych wcześniej faktur.
- Sprawdzić historie zainicjowanych sesji i ile faktur zostało wysłaną podczas poszczegółnych sesji.
- Nadać lub odebrać uprawnienia.
- Wygenerować token dostępowy i ustawić uprawnienia dla niego.
- Zarządzać jednostkami zależnymi (są to, na przykład, oddziały firmy, jednostki podrzędne samorządów itd).
- Sprawdzać identyfikatory zbiorcze (są to identyfikatory płatności jeśli odbiorca płaci co najmniej za dwie faktury jednym przelewem).
Do strefy testowej aplikacji KSeF dostęp może mieć każdy, kto wymyśli sobie ten sam numer NIP. Natomiast działania w wersji produkcyjnej powodują skutki skarbowe.
API KSeF
Druga metoda dostępu do serwisu KSeF to API. Gdyby ktoś z czytelników bloga informatycznego nie wiedział co to jest API, jest to sposób na komunikację i przesyłanie/odbiór danych pomiędzy aplikacjami. API to skrót od angielskiego Application Programming Interface, czyli programowy (albo programistyczny) interfejs aplikacji. Często w necie można spotkać rozszyfrowanie tego akronimu jako Interfejs Programowania Aplikacji, ale to jest błędne prawie dosłowne tłumaczenie z angielskiego. API to jest metoda, używana przez twórców aplikacji, do połączenia niezwiązanych ze sobą aplikacji. W zasadzie ta aplikacja internetowa, o której mowa wyżej, też powinna być zrobiona jako nakładka do API. Czyli tak naprawdę istnieje tylko jeden sposób dostępu do Krajowego Systemu e-Faktur, właśnie przez API, udostępniane przez infrastrukturę IT Ministerstwa Finansów. Cała reszta to tylko przeróżne nadbudowy nad API. Każdy system ERP, każde oprogramowanie księgowe, magazynowo-handlowe itd, o ile ma dostęp do serwisu KSeF, jest to wyłącznie przez API ministerialnej bramki KSeF.
Cała platforma KSeF jest zbudowana mniej-więcej (bo tak jak wspominałem wyżej, szczegółów nie znamy) tak:
Tutaj znajdą Państwo opisy i dokumentacje do API KSeF:
- Test: https://ksef-test.mf.gov.pl
- Demo: https://ksef-demo.mf.gov.pl
- Produkcja: https://ksef.mf.gov.pl
Tu znajdą Państwo specyfikację interfejsów API KSeF: https://www.gov.pl/web/kas/api-krajowego-system-e-faktur.
Od kiedy obowiązuje KSeF?
Stanem na datę publikacji niniejszego materiału wiadomo że: wysyłka faktur do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) powinna być obligatoryjna od 01.02.2026 dla największych podmiotów (tj podmiotów obroty których w roku poprzednim przekroczyły 200 mln PLN brutto) oraz od dnia 01.04.2026 dla wszystkich podatników VAT. Natomiast dobrowolne korzystanie z KSeF już jest możliwe.
KSeF - pomocne linki
Strona główna KSeF: https://ksef.podatki.gov.pl
Baza wiedzy KSeF: https://ksef.podatki.gov.pl/baza-wiedzy-ksef
Pytania i odpowiedzi: https://ksef.podatki.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi-ksef
Pomocnicze materiały: https://www.gov.pl/web/kas/krajowy-system-e-faktur
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące KSeF - śmiało piszcie je w komentarzu pod tym artykułem.
KSeF - aktualizacja z dnia 2024-07-18
W dniu 2024-07-18 odbyło się spotkanie z Ministerstwem Finansów, w związku z czym aktualizuję materiał.
Ministerstwo Finansów potwierdziło że korzystanie z KSeF będzie obligatoryjne z dnia 2026-02-01 dla płatników VAT obrót których za rok 2025 przekroczył 200 mln zł brutto. Natomiast były sugestie żeby brać pod uwagę obrót w roku 2024, ponieważ jeśli prezes firmy w dniu 2026-01-25 się dowie że przekroczył limit 200 mln zł w roku poprzednim i za 5 dni jest zobowiązany do korzystania z KSeF, no to słabo wygląda. Stanem na dzisiaj nie wiadomo czy ta uwaga zostanie uwzględniona przez Ministerstwo Finansów. Dla reszty podatników VAT pozostaje data 1 kwietnia 2026 jako obowiązek korzystania z KSeF. Oczywiście, dobrowolnie możemy już korzystać z KSeF.
Próbowałem wyjaśnić czy jeśli już teraz jednorazowo, w ramach próby, wyślemy fakturę z danym NIP'em wystawcy do Krajowego Systemu e-Faktur w trybie produkcyjnym, to czy nastąpi obowiązek wszystkie faktury dalej wysyłać do KSeF czy można sobie sprawdzić (w trybie produkcyjnym) i dalej czekać do lutego albo kwietnia 2026? Już uzyskałem (bo to trwało, musiałem uzbroić się w cierpliwość) odpowiedź na to pytanie:
Każda faktura wysłana do KSeF na środowisko produkcyjne jest wprowadzana do obrotu prawnego i wywołuje określone skutki prawne regulowane przepisami. Natomiast obecnie w okresie fakultatywnego KSeF to podatnik decyduje, które faktury będzie wystawiał w KSeF, a które w sposób dotychczasowy. Wystawienie w tym okresie faktury w KSeF nie rodzi obowiązku wystawiania wszystkich kolejnych faktur w KSeF.
Informację o załącznikach uniwersalno-elastyczno-ustrukturyzowanych do faktur ustrukturyzowanych w ramach KSeF zaktualizowałem wyżej, w rozdziale Słowniczek KSeF.
Stanem na dzisiaj, Ministerstwo Finansów zapowiedziało konsultacje publiczne (w których uczestniczę) dotyczące struktury w.w. załącznika oraz struktury faktury ustrukturyzowanej FA(3). Przypominam że obecnie obowiązuje FA(2). Kiedy FA(4), FA(5)... FA(379)?
Zadeklarowali że starają się wprowadzać zmiany w taki sposób żeby obecnie działające oprogramowanie (takie jak systemy ERP, oprogramowanie magazynowo-handlowe itd) dalej było kompatybilne z API serwisu KSeF, żeby nie generować zbędnych kosztów i stresu przedsiębiorcom. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.
Kolejną ważną rzeczą jest to że Ministerstwo Finansów poinformowało że planują w miarę ujednolicić wersję KSeF Test, Demo i Prod, ponieważ teraz mogą występować (i występują) duże różnice pomiędzy wersjami. Jedyne co, w wersji testowej pozostaną mniejsze limity niż na produkcji.
Ciekawostką jest zapowiedź API dotyczącego awarii w serwisach KSeF. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wstępnie wydaje mi się że będzie API, które na niedziałającym serwisie informuje o niedziałaniu tegoż serwisu. Chyba że źle to zrozumiałem. Ale pomysł jest ciekawy i wartościowy, oczywiście pod warunkiem że zostanie zaprojektowany i zaimplementowany przez kogoś kto posiada zdolność do myślenia logicznego i że to API będzie wydawać prawdziwą informację w trybie real-time. Inaczej to będzie pozbawione jakiegokolwiek sensu (no chyba że to ma być jedynie podkładka prawna pod czyjś narząd do siedzenia). Zobaczymy jak wyjdzie w praniu.
Kolejna bardzo ważna kwestia to faktury konsumenckie w KSeF. Dużo pytań i gadania było o ewentualnym ukaraniu przedsiębiorców (dostawcy, odbiorcy czy i dostawcy i odbiorcy?), ale dalej brak jasności co to ma być. Na przykład, ja sprzedaję kursy IT online, wystawiam faktury dla konsumentów. I co się zmieni jak KSeF będzie dla mnie obligatoryjny? Dalej nie rozumiem. Jak wyjaśnię tę sprawę to dołożę w tym materiale osobny rozdział dotyczący faktur konsumenckich w KSeF.
Kolejny temat to... online faktura offline. To perełka, mistrzostwo świata. Kiedy serwery KSeF się popsują, to przedsiębiorca będzie musiał dosłać wystawione podczas awarii serwisu KSeF faktury... kolejnego dnia? A jeśli będą dłużej naprawiać? No nie ważne, wygląda na to że to jeszcze będzie konsultowane. Coś zostało powiedziane że taka faktura będzie musiała zawierać QR kod (no tak, offline QR kod) i do jego wygenerowania będzie potrzebny jakiś (?) certyfikat. Najważniejsze jest to że faktura wysyłana do KSeF natychmiast, a przynajmniej do końca dnia w którym została wystawiona - to faktura ustrukturyzowana. A ta co kolejnego dnia (wysyłana do KSeF) to... mniej ustrukturyzowana? Offline? Hehhh...
Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!