Sergiusz Diundyk
Ekspert ds. nowych technologii oraz automatyzacji procesów.
czytaj więcej 
Współpraca  Strona główna 

Blog informatyczny

Projektuję. Programuję. Doradzam.

Kursy
Wytwarzanie bezawaryjnego oprogramowania; WEB: PHP, HTML/CSS/JavaScript; Projektowanie baz danych i język SQL; Programowanie w C++; Obsługa i programowanie WordPress; Obsługa i programowanie PrestaShop.
Kursy programowania
Wytwarzanie bezawaryjnego oprogramowania; WEB: PHP, HTML/CSS/JavaScript; Projektowanie baz danych i język SQL;
Programowanie w C++; Obsługa i programowanie WordPress; Obsługa i programowanie PrestaShop.
Jeff Bezos najbogatszym człowiekiem świata? W środę 18 lipca 2018 równowartość kapitalizacji akcji Amazon.com osiągnęła 900 miliardów dolarów – informuje Reuters.com
Poparto zmiany prawa autorskiego w Unii Europejskiej. Chronią autorów? Czy wszystko zadziała tak jak zakłada ustawodawca? Szczegóły  na Reuters.com.
Dopóki polski pracodawca kręci nosem na zatrudnienie programisty czy grafika zdalnie, amerykanie już testują stanowiska dla zdalnej pracy kierowców autobusów – informuje BBC

10 książek, które zmieniły moje życie. To powinno być już w szkole podstawowej

Witam serdecznie wszystkich czytelników bloga! Dziękuję że jesteście tu.

Czy książka może całkiem odmienić życie? Tak! Zdecydowanie tak! Oczywiście, nie posiadanie książki lub książek i nie czytanie książek, tylko stosowanie wiedzy w nich zawartej. To kluczowe – działaj!

10 książek, które zmieniły moje życie

Chętnie przedstawiam 10 książek, które całkiem zmieniły moje życie.

Od roku 1999 studiowałem elektronikę i informatykę w wyższej szkole technicznej w Kijowie (gdzie później obroniłem dwa dyplomy z wyróżnieniem). Po roku studiów zrozumiałem że coś jest nie tak z całym systemem wykształcenia i to bardzo poważnie, bo problem występuje (nawet do dziś) w skali światowej.

Książki, które przedstawiam, są to bestsellery, które zmieniły życie wielu milionów ludzi, ja jestem tylko jednym z nich. Przeczytałem, oczywiście, dużo więcej książek na temat motywacji, rozwoju osobistego, biznesu, pieniędzy, skutecznego myślenia itd. Nie każda książka zadziała dla każdej osoby. Chodzi mi o styl napisania, o sposób myślenia oraz styl życia autora. Cieszę się że istnieje całe mnóstwo książek tego rodzaju, na pewno każda osoba znajdzie dla siebie najlepszą. Dobrze jest gdy odpowiednia książka trafia w ręce w odpowiednim czasie, na odpowiednim etapie rozwoju człowieka i w odpowiedniej sytuacji, bo inaczej może być nieskuteczna. Przedstawiam 10 książek, które zmieniły akurat moje życie.

Stephen R. Covey. 7 nawyków skutecznego działania

Stephen R. Covey. 7 nawyków skutecznego działania To podstawa wszystkich podstaw. Ta książka jest dość trudna do ogarnięcia, ponieważ wiedza w niej zawarta dotyczy wszystkich obszarów życia. Czytając tę książkę warto zastanowić się prawie nad każdym zdaniem. Warto czytać 7 nawyków skutecznego myślenia nie wykonując równolegle nic innego. Najlepiej skoncentrować się w 100% na wiedzy zawartej w tej książce. Nie warto jednym okiem czytać książkę a drugim oglądać telewizję. Tę książkę przeczytałem 4 razy i na pewno jeszcze wielokrotnie będę ją czytać. Podczas czytania (raczej podczas analizy) tej książki, za każdym razem odkrywasz dla siebie co-raz nowe aspekty. Nie wiem czy to kwestia wieku, czy doświadczenia życiowego, ile czytam tę książkę, widzę co-raz nowe, do tej pory niezrozumiałe dla mnie rzeczy. 7 nawyków skutecznego działania to jest jakby Biblia skutecznego myślenia oraz życia w równowadze (ze światem, z otoczeniem, z rodziną, z biznesem czy też pracą). Generalnie, to jest prawdziwa Biblia skutecznego myślenia oraz zrównoważonego życia.

Robert Kiyosaki. Bogaty ojciec biedny ojciec

Robert Kiyosaki. Bogaty ojciec biedny ojciec Po raz pierwszy przeczytałem tę książkę jak już prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą i szukałem odpowiedzi na słynne pytanie, za przeproszeniem, „co to k…wa jest?” czyli dlaczego mam dużo pracy, dużo odpowiedzialności a cały czas brakuje kasy? Inaczej mówiąc, już na pewno wiedziałem że nie ma przyszłości w pracy na etacie, ale nie rozumiałem czemu tak dużo pracuję i tak mało (finansowo) osiągam. Robert Kiyosaki w książce Bogaty ojciec biedny ojciec odpowiada na to pytanie. Właściwie, to jest pierwsza część. Druga to książka Kwadrant przepływu pieniędzy. Z tej książki dowiedziałem się czym się różni praca na etacie od samozatrudnienia i samozatrudnienie od biznesu. Odpowiedź jest prosta – jednoosobowa działalność gospodarcza i biznes to ogromna różnica. Po przeczytaniu tej książki zrozumiałem że prowadząc działalność jednoosobową jestem daleki od wolności finansowej podobnie jak na etacie. Zdecydowanie polecam tę książkę.

Robert Kiyosaki. Kwadrant przepływu pieniędzy

Robert Kiyosaki. Kwadrant przepływu pieniędzy To bardziej zaawansowana kontynuacja poprzedniej książki czyli Bogaty ojciec biedny ojciec. Tutaj już mniej ciekawych historii z dzieciństwa Roberta, mniej rozmów o biednym oraz bogatym ojcach i więcej o przepływie pieniędzy. To właśnie po przeczytaniu tej książki zrozumiałem że działalność jednoosobowa powinna wylądować w koszu, a ja muszę zacząć prawdziwy biznes. Chęć pracy na etacie powstała wynikiem z „rodzinnego wykształcenia”, lecz szybko się obudziłem i zrozumiałem że coś jest nie tak, że nie tędy droga. Kwadrant przepływu pieniędzy uratował mi kolejne kilka lub kilkanaście lat. Po przeczytaniu tej książki byłem zszokowany, ponieważ wyciągnąłem wniosek że jednoosobowa działalność gospodarcza to kolejny błąd w moim życiu. No, może nie błąd, tylko krok do sukcesu, ale trzeba iść dalej. Autor tej książki bardzo wyraźnie tłumaczy dlaczego prawdziwa kasa się robi w biznesie (nie mylić z działalnością gospodarczą jednoosobową) oraz w inwestowaniu. Bogaty ojciec biedny ojciec oraz Kwadrant przepływu pieniędzy postrzegam jako dwa tomy jednej książki. Zdecydowanie polecam (o ile życzysz sobie wolności finansowej).

Napoleon Hill. Myśl i bogać się

Napoleon Hill. Myśl i bogać się To jest książka napisana przez Napoleona Hilla w roku 1937 i jest nadal (2018) wydawana w kilku wersjach, sprzedana (według Wikipedii) w ponad 30 mln egzemplarzy. Moim zdaniem, w niektórym sensie, jest to uproszczona wersja „7 nawyków skutecznego działania”, nastawiona bardziej na skuteczne osiąganie celów. Książka, według mnie, jest łatwiejsza do zrozumienia i bardziej skoncentrowana na osiąganiu wyników. Może nie jest aż tak wszechstronna jak 7 nawyków, ale zdecydowanie polecam osobom które szukają odpowiedzi na pytanie „jak zrealizować ambicje i osiągnąć sukces”. Myśl i bogać się to zbiór wieloletnich badań ludzi sukcesu, wyciąg wspólnych cech skutecznego myślenia milionerów oraz miliarderów.

Brian Tracy. Potęga pewności siebie

Brian Tracy. Potęga pewności siebie Uwielbiam audiobooki. Tę książkę dostałem w prezencie w postaci audiobooka w bardzo właściwym momencie. Już pożegnałem działalność gospodarczą jednoosobową, już miałem prawdziwy biznes, byłem współudziałowcem oraz prezesem spółki z o.o. w Warszawie, miałem (jak każdy prezes) zadań na głowie dużo więcej niż byłem w stanie wykonać, nie mogłem sobie z tym poradzić, jeden mój wspólnik (było nas trzech) myślał jedyne o tym jak wykombinować aby prawie nie wykonując pracy wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy z własnej firmy i to na różne sposoby (niektórych ja bym w życiu nie wymyśliłbym), a ja myślałem o tym jak rozwijać firmę i pracowałem 16…20 godzin (a czasem 24) na dobę 7 dni w tygodniu. Nie wiedziałem jak mam poradzić sobie z takim ogromem zadań, jak to wszystko planować, w której kolejności wykonywać itd. Wiedziałem tylko jedno – na pewno wszystkiego nie wykonam. Z drugim członkiem zarządu co-raz częściej rozmawialiśmy o zgłoszeniu upadłości firmy. Na szczęście drugi członek zarządu jest człowiekiem uczciwym i też strasznie dużo pracował dla spółki. Całkiem przypadkiem, z okazji świąt Bożonarodzeniowych, otrzymałem od znajomego (i to w bardzo właściwym momencie) audiobooka Potęga pewności siebie. Ta książka odpowiada na podstawowe pytanie prezesa zarządu: jak poukładać zadania, jak osiągnąć sukces w niewykonalnym ogromie zadań? Których zadań się podjąć, a które odłożyć na później. I to naprawdę działa! Brian Tracy geniusz! To on (oraz osoba która urządziła dla mnie prezent w postaci audiobooka) wyciągnął spółkę z błota. W mojej ocenie przeczytanie tej książki jest konieczne dla wszystkich menedżerów oraz członków zarządu firm.

Brian Tracy. Zjedz tę żabę

Brian Tracy. Zjedz tę żabę To jest kolejna książka Briana Tracy’ego, która zmieniła moje życie. Oczywiście, chodzi mi o pozytywne zmiany. W dużym skrócie, autor książki wyjaśnia dla czego jednak musisz zjeść żabę. Inaczej mówiąc, dlaczego musisz wykonywać również te zadnia, które są najmniej ciekawe dla Ciebie. Książka Zjedz tę żabę wraz z Potęgą pewności siebie nauczyła mnie wykonywać akurat te zadania, które są najważniejsze dla firmy, a nie najciekawsze dla mnie.

Bill Gates. Biznes szybki jak myśl

Bill Gates. Biznes szybki jak myśl Bill Gates nie jest słynnym mówcą lub pisarzem książek motywacyjnych, ale cały czas mnie fascynuje jego imperium czyli firma Microsoft. Od ponad 10 lat nie korzystam z Windowsa oraz nie rozumiem jak rynek zjadł takie coś jak język programowania C# (przecież to, w mojej definicji, syntetyczna maszyna do zarabiania hajsu przez Microsoft, a nie język programowania, ale to temat z innej beczki). Jednak fascynuje mnie jego przedsiębiorstwo z punktu widzenia biznesowego (z technicznego już nie). Skala tego przedsiębiorstwa. Myślenie Billa Gatesa, jego podejście do biznesu, ale też do życia. Zdecydowanie nie jest to książka która zmieni życie każdej osoby (tak jak 7 nawyków czy też Kwadrant przepływu pieniędzy), ale będąc informatykiem nie mogłem ominąć tej książki. Skoro działamy z Billem w tej samej branży, wywnioskowałem z jego książki dla siebie sporo branżowych uwag.

Dale Carnegie. Jak przestać się martwić i zacząć żyć

Dale Carnegie. Jak przestać się martwić i zacząć żyć Tu wtrąca się psychologia. Jestem za tym aby książka Jak przestać się martwić i zacząć żyć została włączona do lektur obowiązkowych w szkole podstawowej. Autor książki wyjaśnia jak nasze myślenie oraz odbiór rzeczywistości przez filtry percepcji kształtuje nasze życie i nasze zdrowie. Dzięki tej książce nauczyłem się ignorować niekorzystne dla mnie sytuacje, nauczyłem się zarządzać własnym życiem, własnymi emocjami itd. To nie jest biznesowa książka, ale jest bardzo pomocna we współczesnym stresowym życiu (szczególnie, jeśli jesteś menedżerem lub dużo kontaktujesz się z ludźmi, na przykład podczas sprzedaży). Też książka wyjaśnia niektóre ciekawostki dotyczące budowania relacji – osobistych czy też biznesowych. Kształtowanie własnego życia ma bezpośredni wpływ na Twój biznes, ponieważ biznes to, przede wszystkim, ludzie. A więc jak Ty wyglądasz, jak się czujesz, jak się zachowujesz, jak rozmawiasz, czy jesteś pewien/pewna siebie itd – to wszystko ma bezpośredni wpływ na Twój biznes. Dlatego zamieszczam tę książkę na liście książek, które zmieniły moje życie.

George H. Ross. Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa

George H. Ross. Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa Na sam koniec listy pozostawiłem dwie książki, które, pod warunkiem że trafią w Twoje ręce w odpowiednim czasie, pomogą Ci stać osobą twardą, ambitną oraz myślącą jako prawdziwy milioner lub miliarder. Ok, najprawdopodobniej, powiesz że i tak jesteś osobą ambitną (no bo inaczej by uciekł lub uciekła z mojego bloga oglądać serial) – chodzi mi o naprawdę spore ambicje. Książka Sztuka negocjacji w stylu Donalda Trumpa nauczyła mnie jednej wyjątkowo ważnej rzeczy: słowo Umowa oznacza umawiać się, rozmawiać, negocjować. Umowa to gdy dwie strony rozmawiają i negocjują warunki. Jeśli Twój dostawca lub bank nie chce z tobą rozmawiać w sprawie ukształtowania umowy – to nie jest umowa. Umowę się nie narzuca, tylko negocjuje. Od razu przykład. Przedstawiciel jednej hurtowni, która mogła by dostarczać towar dla jednego z moich sklepów, wysłał jego wzór umowy i powiedział „ta umowa jest ostateczna i się nie negocjuje”. No, cóż, powodzenia w poszukiwaniu innych sklepów, którzy ewentualnie podpiszą takie coś. Książka Sztuka negocjacji w stylu Donada Trumpa nauczyła mnie twardości w negocjacjach. Po przeczytaniu tej książki nie podpiszę żadnej niewygodnej umowy. Więc polecam wszystkim (nie koniecznie przedsiębiorcom, w codziennym życiu też się przyda).

T. Harv Eker. Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie

T. Harv Eker. Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie Od dawna wiedziałem że muszę w sobie sztucznie kształtować myślenie bogatego człowieka. Szczerze mówiąc, tę książkę (w postaci audiobooka) zauważyłem dość niedawno, ale odniosłem się sceptycznie. Nie znałem autora, dlatego pomyślałem sobie – jakiś T. Harv Eker sklonował Bogatego ojca Roberta Kiyosaki’ego lub Napoleona Hilla? Jednak, nic bardziej mylnego. Bogaty albo biedny po prostu różni mentalnie to podstawowa wiedza o różnice w myśleniu bogatych oraz biednych ludzi. Ta książka bardzo mocno odwróciła moje myślenie o pieniądzach. Jeśli Kwadrant Przepływu pieniądz wyjaśnia różnicę pomiędzy zarabianiem na etacie, w działalności gospodarczej jednoosobowej, w biznesie oraz w inwestowaniu, to Bogaty albo biedny wyjaśnia różnicę w myśleniu ludzi bogatych oraz biednych. Ta książka wytłumaczyła mi dlaczego jestem tam gdzie jestem, a nie tam gdzie chcę być. Zdecydowanie polecam każdemu.

Jeśli znalazłe[-a]ś błąd w tekście, bardzo proszę o powiadomienie administratora bloga. Zaznacz błędny tekst i wciśnij CTRL+ENTER.

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk, ekspert ds. nowych technologii oraz automatyzacji procesów. Doradca z zakresu architektury oprogramowania, e-commerce i szeroko pojętego cyber-bezpieczeństwa. Więcej informacji 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Informacja o błędzie

Tekst zawierający błędy