Ile zarabia programista w Polsce w latach 2018/2019 i od czego zależą zarobki w IT?

14-12-2018 | 06:25
Komentarze (0)0
Praca
Kurs online WordPress dla początkujących.
Kurs online WordPress dla początkujących.
Często otrzymuję maili z pytaniem: Ile zarabia programista w Polsce? Zdradzam sytuację od kuchni. Ile zarabia programista na etacie, ile freelancer, a pracownik zdalny firmy zagranicznej?

Najczęściej czytane

Ile zarabia programista w Polsce w latach 2018/2019 i od czego zależą zarobki w IT?Ile zarabia programista w Polsce w latach 2018/2019 i od czego zależą zarobki w IT?

Ile zarabia programista w Polsce w latach 2018/2019 i od czego zależą zarobki w IT? Spis treściJakie specjalizacje są najbardziej opłacalne a jakie najmniej? Od czego zależą zarobki w IT?


Od czego zależą zarobki programisty?

Prowadząc różne firmy od roku 2011, jestem po stronie pracodawcy. Nie mniej jednak, czasem wykonuję zlecenia jako zwykły freelancer. Zanim założyłem pierwszą firmę, 10 lat spędziłem na etacie. IT to moja pasja, wykształcenie, praca i biznes. Jako etatowiec (programista, inżynier elektronik, architekt systemowy, project manager) pracowałem w latach 2001...2011. Teraz czasem rekrutuję informatyków, czasem sam wykonuję zlecenia jako projektant oprogramowania lub programista freelancer.

Jeśli chodzi o pracę na etacie (a ten artykuł poświęcam właśnie etatowcom), według mnie, wynagrodzenie programisty bardzo mocno zależy od kilku czynników. Oto one (posortowane według wagi, od najważniejszego):

 • znajomość języka angielskiego (z biegłym angielskim programista może mieć pracę zdalną o 2...4 razy lepiej płatną niż w Polsce);
 • kraj z którym się współpracuje;
 • umiejętność się sprzedać;
 • doświadczenie;
 • technologię, którymi skutecznie posługuje się programista (języki programowania, narzędzia, środowiska programistyczne);
 • samodyscyplina;
 • pewność siebie;
 • umiejętność szybko osiągać wynik.

Czy programiści zarabiają więcej od innych?

Nie. Koniec odpowiedzi.

Czy programista z 5 letnim doświadczeniem, pracujący na etacie dla państwowej spółki w Przemyślu zarabia więcej niż kierowca autobusu miejskiego (również z 5 letnim doświadczeniem) w Warszawie? A w Londynie? No proszę Was...

Często słyszę (nawet od bardzo bliskich ludzi), że programiści to ludzie którzy z definicji zarabiają hajs i nie mają problemów w życiu. Chciałbym żeby tak było. Ale, niestety, to są totalne bzdury. Specjalista najwyższej klasy w każdej dziedzinie zarabia mniej-więcej tyle samo. Mechanik samochodowy najwyższej klasy, hydraulik, dentysta, programista, prawnik itd – wszyscy specjaliści z górnej półki (15+ lat doświadczenia, odpowiedni szacunek do pracy i do klientw, ciągle szkolenia) i z dobrymi umiejętnościami sprzedażowymi, zarabiają podobne kwoty. Wszystko kwestia poziomu wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności się sprzedać. Pojęcia nie mam skąd pojawił się mit że programiści dużo zarabiają. Od około 20 lat (dokładnie 17.5, w dniu opublikowania niniejszego artykułu) jestem profesjonalnym programistą i nie zauważyłem zarobków lepszych od dobrych dentystów czy prawników z podobnym doświadczeniem i podobnym podejściem do pracy. Ile zarabia mechanik samochodowy, który ręcznie składa Rolls Royce na indywidualne zamówienia w Wilekiej Brytanii lub w Niemczech? A ile najlepszy programista PHP, pracujący dla polskiej agencji marketingowej (max 4...6 tys zł netto)? Otóż, wszystko zależy.

Ile zarabia programista?

Jeśli popatrzymy oferty pracy, największe zapotrzebowanie oraz najmniejsze wynagrodzenia to WEB deweloperzy. Nie nazywałbym osobę kodującą HTMLa programistą, chyba że koduję strony w HTMLu oraz programuje (chociażby w JavaScript, bo to już jest programowanie). Jeśli gość, tuż po studiach w wyższej szkole gastronomicznej, siedzi w agencji marketingowej (która wcale nie ma nic wspólnego z programowaniem), klepie tanie szablony na Divi Builderze na WordPressie lub nawet w czystym HTMLu i nazywa się programistą, to nic innego jak pomylone pojęcia. Chyba że pracodawca go nazywa programistą, żeby dodać mu samooceny.

Klepacz HTMLu z doświadczeniem 1...2 lata, albo wcale bez, zarabia 2...3 tys zł netto. Natomiast prawdziwy programista FrontEnd aplikacji (Vue.js, React, Angular, zaawansowany JavaScript, rozumienie struktur danych, protokołu HTTP, REST API itd) przy doświadczeniu 3...4 lata może znaleźć pracę w Polsce już nawet za 6...8 tys zł. FrontEnd developer z doświadczeniem 8...10 lat i biegłym angielskim (C1), to już nawet 20 000 zł przy pracy zdalnej dla zagranicznego pracodawcy. Takiej pracy jeszcze trzeba poszukać. To nie jest takie proste. To wcale nie znaczy że każdy doświadczony informatyk grzebie hajs. Naprawdę trzeba się nagimnastykować żeby znaleźć taką pracę. Ale jest to możliwe. Najważniejsze w tej kwestii to umiejętności sprzedażowe, czyli zdolność nawiązać komunikację, udowodnić pracodawcy dlaczego akurat ta osoba jest najlepszym kandydatem na określone stanowisko (chyba że ktoś ma znajomych w firmie, która akurat szuka informatyka i jest w stanie placić kasę). Czasem specjalista z mniejszym doświadczeniem i wiedzą potrafi sprzedać swoją pracę drożej niż bardziej doświadczony kolega.

Zarobki programisty WEB (HTML/CSS/JavaScript) + PHP czyli tak zwanego Full Stack webdevelopera znajdują się w granicach od 3 tys. zł netto miesięcznie dla początkującego do 8...10 tys. zł netto miesięcznie dla doświadczonego programisty w polskiej firmie i do 12...15 tys. zł netto miesięcznie przy pracy zdalnej w firmie zagranicznej (oczywiście, swobodny angielski jest wymagany). Są wyjątki, gdzie da się złapać pracę i za 25 tys. zł miesięcznie, ale to raczej wyjątki (przy takich kwotach to pracodawca częściej życzy relokacji pracownika do docelowego kraju).

Zarobki początkującego programisty Java albo Objective C to już 4...5 tys zł netto miesięcznie, natomiast dobry fachowiec Java z 10 letnim doświadczeniem i swobodnym angielskim znajdzie pracę zdalną na 20 tys. zł netto miesięcznie. Też nie jest to takie proste, ale możliwe. Wyjątkowy fachowiec, który potrafi dobrze się sprzedać, może trafić na oferty pracy zdalnej za 30 tys zł netto miesięcznie. Ale to raczej wyjątek, zdarzający się raz na sto lat, chyba że z relokacją do UK, USA, DE lub krajów północnej Europy.

Najbardziej opłacalne języki programowania to Java, Objective C, C#, Python, Ruby, C, C++. W Polsce średnie zarobki programistów posługujących się wymienionymi językami są następujące:

 • przy doświadczeniu 0...1 rok przeciętne wynagrodzenie składa 2...4 tys zł. netto miesięcznie;
 • przy doświadczeniu 1...3 lata - od 3 do 5 tys zł. netto miesięcznie;
 • przy doświadczeniu 3...5 lat - od 4 do 6 tys zł. netto miesięcznie;
 • przy doświadczeniu 5...8 lat - od 5 do 7 tys zł. netto miesięcznie;
 • przy doświadczeniu powyżej 8 lat - od 6...12 tys zł. netto miesięcznie.

Nie same doświadczenie, tylko umiejętność w terminie rozwiązywać zadania dobrane do doświadczenia. Bo są sytuacje gdy programista z 3 letnim doświadczeniem zarabia tyle samo co z 10 letnim. Kwestia umiejętności rozwiązywania zadań odpowiednich do doświadczenia oraz umiejętność sprzedać swoją roboczogodzinę (tj godzinę własnego życia).

W firmach z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz krajów Skandynawskich, przy pracy zdalnej (tj programista fizycznie znajduje się w Polsce), wynagrodzenia są mniej-więcej takie:

 • przy doświadczeniu 1...3 trudno znaleźć pracę zdalną (no bo tu rynek podbija ogromne mnóstwo zdalnych doświadczonych programistów z krajów Azjatyckich);
 • przy doświadczeniu 3...5 lat da się znaleźć pracę zdalną na 1500...2000 EUR brutto;
 • przy doświadczeniu 5...7 lat jest szansa na 2000...3000 EUR brutto;
 • przy doświadczeniu powyżej 7 lat można znaleźć pracę zdalną na 3000...4000 EUR brutto.

Są wyjątki. Czasem da się więcej, czasem taniej. Czasem wymagany nie tylko angielski, a jeszcze, na przykład, niemiecki, holenderski, portugalski, hiszpański, norweski itd. Czasem (przy większych kwotach) pracodawca życzy relokacji programisty. Czasem opłaca relokację. To różnie bywa. Trzeba tylko pamiętać, że jedna sprawa zarabiać 4000 EUR zdalnie na polskie warunki, a co innego 4000 EUR brutto miesięcznie na niemieckie warunki pracując w biurze w Niemczech. Brutto też może być inne. Działalność jednoosobowa gospodarcza w Polsce lub umowa o pracę w Niemczech – kwota będzie się różnić o 2 razy jak nie więcej (oczywiście, nie na korzyść umowy o pracę). A do tego dojdą niemieckie warunki i ceny.

Gdzie i jak szukać pracy dla programisty?

Jeśli chodzi o pierwszą pracę - to masakra. Wszyscy wszędzie chcą od razu doświadczonych informatyków o najmniejszym wynagrodzeniu. Czyli cele pracodawcy i pracownika kompletnie się mijają między sobą. Pracodawca (trzeźwy, rozsądny) chcę mieć wykonane jak najwięcej pracy jak najniższym kosztem. Pracownik chce wykonać (też trzeźwy, rozsądny) jak najmniej pracy, poświęcić jak najmniej czasu i dostać za to jak najwięcej kasy. No, ale cuda nie istnieje. Za pracę trzeba płacić, a żeby dostać kasę, trzeba pracować. Trzeba dążyć do tego aby obydwie strony powiedzieli: "tak, to mi się zgadza". Dobrze gdy pracownik zdaje sobie sprawę z realnej rynkowej wartości jego pracy i pracodawca jest świadom kogo i za ile zatrudnia.

Nie będę tu reklamować portali ogłoszeniowych, i tak każdy je zna. Moje porady w sprawie poszukiwania pracy dla programisty są następujące:

 • napisz dobre CV, ale prawdziwe, nie kłam, bo i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw (artykuł o napisaniu CV programisty);
 • wysyłaj mnóstwo (dziesiątki, setki) aplikacji do różnych firm, 90% i tak nie odpowiedzą, przecież w Polsce toleruje się nieodpowiadanie na maili;
 • wybierz kilka poważnych firm, dla których chcesz pracować, i popraw CV dla każdej oddzielnie, do wyjątkowych firm wysyłaj wyjątkowe CV (dopasuj go do wymóg w ogłoszeniu rekrutacyjnym);
 • cały czas ucz się nowych technologii, ćwicz, pogłębiaj wiedzę, ucz się non-stop;
 • zmieniaj pracę tak często, jak tego sam potrzebujesz, nie ma co siedzieć jeśli coś się nie zgadza, ale w CV pisz tylko poważniejsze miejsca pracy, gdzie zatrzymałeś się chociażby na rok;
 • zawsze staraj się dogadać się z pracodawcą, jak coś jest nie tak, zawsze rozmawiaj (a jak nie uda się dogadać, no to zmieniaj pracę);
 • najpierw znajdź nową pracę, dopiero wtedy rezygnuj z poprzedniej (a lepiej mieć 2 warianty, jeśli jeden nie wypali);
 • nigdy, zapamiętaj, NIGDY, nie podpisuj głupich umów (żadnego zakazu konkurencji, żadnego terminu wypowiedzenia więcej niż 1 miesiąc, pamiętaj że wyraz "1 miesiąc ze skutkiem na koniec miesiąca" oznacza dwa miesięcy, a więc miesiąc to 30 dni i kropka);
 • poważnie przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej (ale bez przesady, bo jeśli jesteś fachowcem, to pracodawca potrzebuje Ciebie, a nie Ty jego, nie daj się nabrać, nie ma co dempingować rynku, bo później się zdziwisz dlaczego klient nie chce płacić za stronę internetową więcej jak 300 zł), mogą dać głupie testy, których nigdy nie użyjesz w pracy.

Gdzie szukać: na portalach ogłoszeniowych (ogólnych lub specjalistycznych). Ale, uwaga! W tym kraju i w tym języku (warto łączyć się przez proxy lub VPN docelowego kraju) gdzie szukasz pracodawcy. Bo na polskich portalach ogłoszeniowych, najczęściej, lądują ogłoszenia z innych krajów (jeśli chodzi o pracę zdalną) w najniższej grupie cenowej.

Ostatnim czasem pojawił się mocny nowy trend – Facebookowe grupy rekrutacyjne. Jest tego od groma, i czasem oferty dużo lepsze niż na portalach ogłoszeniowych.

Aktualizacja z lipca 2020

Drodzy Państwo! Drodzy czytelnicy bloga informatycznego! Mała aktualizacja z lipca 2020. Nagrałem dla Was na YouTube odcinek o zarobkach informatyków w roku 2020, bo dużo pisaliście o tym (kilka maili w tygodniu odbieram z pytaniami tak czy inaczej dotyczącymi zarobków informatyków), więc odpowiadam na Wasze pytania. Zapraszam do subskrypcji mojego kanału!

Odcinek "Ile zarabia informatyk w Polsce w 2020?":   
Ile zarabia informatyk w Polsce w 2020? Praca w IT #2

Polecam też artykuł Jak zacząć programować?

Kurs online WordPress dla początkujących.
Kurs online WordPress dla początkujących.

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Na razie brak komentarzy. Dodaj pierwszy komentarz do artykułu!
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok