Badanie: zarobki programistów. Jaki język programowania jest najbardziej opłacalny?

08-07-2021 | 22:58
Komentarze (2)2
Praca
Okazja (przedsprzedaż, rabat -70%, kurs online WordPress dla początkujących.
Okazja (przedsprzedaż, rabat -70%, kurs online WordPress dla początkujących.
Oto lista najbardziej popularnych i najbardziej opłacalnych języków programowania. Zbadałem oferty pracy dla programistów. Zobacz gdzie zarabia się najwięcej.

Najczęściej czytane

Badanie: zarobki programistów.Badanie: zarobki programistów.

Drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy bloga informatycznego! Dziękuję że jesteście, dziękuję że czytacie bloga informatycznego! To, właśnie, tutaj się melduje wiedza bez cenzury. Tym razem zbadałem oferty pracy dla programistów, posługujących się jednym z najpopularniejszych języków programowania.

Nie będę tutaj nic oceniać, ani komentować, bo w tej publikacji chcę przedstawić Wam, moi drodzy, tylko obiektywne dane, pochodzące wprost z portali z ogłoszeniami o pracę. Chociaż i tak wybrałem ogłoszenia, które w mojej ocenie brzmią wiarygodnie (wzgłedem podawanych zarobków). Najpierw zbadamy popularność języków programowania (wg rankingu tiobe.com), a potem sprawdzimy wynagrodzenia programistów wg portali z ogłoszeniami o pracę pracuj.pl i jobsora.com.

Jeśli chcecie żeby napisałem artykuł z moją subiektywną (wg mojego ponad 20 letniego doświadczenia) oceną różnych technologii i języków programowania - proszę napiszcie w komentarzu pod tym artykułem.

Najpopularniejsze języki programowania

Najpierw sprawdzimy jakie języki programowania są najbardziej popularne dzisiaj, czyli w dniu publikacji niniejszego materiału.

Oto zrzut ekranu z czerwcowym rankingiem (pierwsze 10 pozycji) popularności języków programowania wg TIOBE:

Ranking najpopularniejszych języków programowania 2021Ranking najpopularniejszych języków programowania 2021.

Jeśli chcecie żeby napisałem artykuł a którymś języku programowania, z opisem każdej technologii, co to jest, gdzie się stosuje itd - proszę dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem. I w ogóle zachęcam do komentowania (tutaj na blogu informatycznym) i udostępniania materiału. Proszę śmiało pisać jakie pytania z branży IT Was interesują, jeśli będę w stanie fachowo opisać wybrane zagadnienie - opiszę go w jednym z kolejnych artykułów.

Ile zarabia programista C/C++?

Ogłoszenia o pracę dla programistów C/C++ z serwisu pracuj.pl:

Praca dla programisty C/C++/Python (pracuj.pl)Praca dla programisty C/C++/Python (pracuj.pl)

Praca dla programisty C/C++/Python, wynagrodzenie od 100 do 180 zł za roboczogodzinę w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty-elektronika (pracuj.pl)Praca dla programisty-elektronika (pracuj.pl)

Praca dla programisty-elektronika systemów wbudowanych (z reguły to C/C++), wynagrodzenie od 8 000 do 11 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Również nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty aplikacji wbudowanych (pracuj.pl)Praca dla programisty aplikacji wbudowanych (pracuj.pl)

Praca dla programisty systemów wbudowanych (z reguły to C/C++), wynagrodzenie od 7 000 do 12 000 zł brutto miesięcznie. Nie wiem jaki to jest typ umowy.


A to są ogłoszenia o pracę dla programistów C/C++ z serwisu jobsora.com:

Praca dla programisty C++ aplikacji wbudowanych (jobsora.com)Praca dla programisty C++ aplikacji wbudowanych (jobsora.com)

Praca dla programisty C++ systemów wbudowanych, wynagrodzenie od 4 800 do 8 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty C++/QT (jobsora.com)Praca dla programisty C++/QT (jobsora.com)

Praca dla programisty C++/QT, wynagrodzenie od 7 700 do 15 400 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty C++ aplikacji wbudowanych (jobsora.com)Praca dla programisty C++ aplikacji wbudowanych (jobsora.com)

Praca dla programisty C++ systemów wbudowanych, wynagrodzenie od 13 000 do 17 000 zł miesięcznie przy kontrakcie B2B. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.

Ile zarabia programista Python?

Ogłoszenia o pracę dla programistów Python z serwisu pracuj.pl:

Praca dla programisty PythonPraca dla programisty Python

Praca dla programisty Python, wynagrodzenie od 10 000 do 15 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty PythonPraca dla programisty Python

Praca dla programisty Python, wynagrodzenie od 10 000 do 16 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty PythonPraca dla programisty Python

Praca dla programisty Python, wynagrodzenie od 9 000 do 15 000 zł netto miesięcznie na umowie B2B.


A to są ogłoszenia o pracę dla programistów Python z serwisu jobsora.com:

Praca dla programisty PythonPraca dla programisty Python

Praca dla programisty Python, wynagrodzenie od 12 500 do 17 500 zł miesięcznie na umowie B2B albo od 10 500 do 15 500 zł na umowie o pracę. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty PythonPraca dla programisty Python

Praca dla programisty Python, wynagrodzenie od 10 000 do 15 000 zł miesięcznie na umowie B2B albo od 10 000 do 13 000 zł na umowie o pracę. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty PythonPraca dla programisty Python

Praca dla programisty Python, wynagrodzenie od 60 do 120 zł za roboczogodzinę na umowie B2B. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.

Ile zarabia programista Java?

Ogłoszenia o pracę dla programistów Java z serwisu pracuj.pl:

Praca dla programisty Java, WEBPraca dla programisty Java, WEB

Praca dla programisty Java, WEB, wynagrodzenie od 4 000 do 9 500 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty JavaPraca dla programisty Java

Praca dla programisty Java, wynagrodzenie od 10 000 do 16 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty JavaPraca dla programisty Java

Praca dla programisty Java, wynagrodzenie od 14 400 do 19 200 zł netto miesięcznie na umowie B2B.


A to są ogłoszenia o pracę dla programistów Java z serwisu jobsora.com:

Praca dla programisty JavaPraca dla programisty Java

Praca dla programisty Java, wynagrodzenie od 10 000 do 14 000 zł miesięcznie na umowie o pracę. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla eksperta JavaPraca dla eksperta Java

Praca dla eksperta Java, wynagrodzenie od 20 000 do 24 000 zł miesięcznie na umowie B2B albo od 17 000 do 20 000 zł na umowie o pracę. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla doświadczonego programisty JavaPraca dla doświadczonego programisty Java

Praca dla doświadczonego programisty Java, wynagrodzenie od 14 000 do 26 000 zł miesięcznie na umowie B2B. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.

Ile zarabia programista C#/.NET?

Ogłoszenia o pracę dla programistów C#/.NET z serwisu pracuj.pl:

Praca dla programisty C#Praca dla programisty C#

Praca dla programisty C#, wynagrodzenie od 9 000 do 13 500 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty C#Praca dla programisty C#

Praca dla programisty C#, wynagrodzenie od 12 000 do 15 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty .NET/C#, Full StackPraca dla programisty .NET/C#, Full Stack

Praca dla programisty .NET/C#, Full Stack, wynagrodzenie od 10 000 do 15 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


A to są ogłoszenia o pracę dla programistów C#/.NET z serwisu jobsora.com:

Praca dla początkującego programisty C#Praca dla początkującego programisty C#

Praca dla początkującego programisty C#, wynagrodzenie od 6 000 do 10 000 zł miesięcznie na umowie o pracę. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla doświadczonego programisty .NET, Full StackPraca dla doświadczonego programisty .NET, Full Stack

Praca dla doświadczonego programisty .NET, Full Stack, wynagrodzenie od 17 000 do 20 000 zł miesięcznie na umowie o pracę albo od 125 do 145 zł za roboczogodzinę na umowie B2B. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla doświadczonego programisty .NETPraca dla doświadczonego programisty .NET

Praca dla doświadczonego programisty .NET, wynagrodzenie od 12 600 do 25 200 zł miesięcznie na umowie B2B, albo od 10 500 do 19 500 zł na umowie o pracę. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.

Ile zarabia programista PHP?

Ogłoszenia o pracę dla programistów PHP z serwisu pracuj.pl:

Praca dla programisty PHPPraca dla programisty PHP

Praca dla programisty PHP, wynagrodzenie od 5 000 do 11 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty PHP, backendPraca dla programisty PHP, backend

Praca dla programisty PHP, backend, wynagrodzenie od 10 000 do 16 000 zł netto miesięcznie na umowie B2B.


Praca dla programisty PHPPraca dla programisty PHP

Praca dla programisty PHP, wynagrodzenie od 10 000 do 14 000 zł miesięcznie w zależności od rodzaju umowy. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


A to są ogłoszenia o pracę dla programistów PHP z serwisu jobsora.com:

Praca dla programisty PHP z jezykiem niemieckimPraca dla programisty PHP z jezykiem niemieckim

Praca dla programisty PHP z jezykiem niemieckim, wynagrodzenie od 110 do 120 zł za roboczogodzinę na umowie B2B. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.


Praca dla programisty PHP, framework SymfonyPraca dla programisty PHP, framework Symfony

Praca dla programisty PHP, framework Symfony, wynagrodzenie od 14 000 do 22 000 zł miesięcznie na umowie B2B albo od 11 700 do 18 400 zł na umowie o pracę. Nie wiem czy to jest netto czy brutto.

Ile zarabia programista - podsumowanie

Jak widać z przykładów, nie ma zauważalnej różnicy pomiędzy wynagrodzeniami programistów, posługujących się różnymi językami programowania. Natomiast większa różnica jest w zależności od doświadczenia. Z powyższych przykładów widać że wynagrodzenie nawet początkujących programistów jest dużo wyższe od średniej krajowej.

Jeśli nie wiesz czym jest Front End, Back End lub Full Stack - polecam ten artykuł (kliknij tu). Pisałem też materiał na temat możliwości przebranżowienia się na informatyka (kliknij tu), pisałem o tym jak napisać najlepsze CV (kliknij tu).

Jeśli interesujesz się branżą IT, jeśli chcesz mieć dostęp do nieocenzurowanej wiedzy - zapraszam do subskrypcji mojego newslettera (formularz na dole strony), a będziesz jako pierwszy lub pierwsza otrzymywać powiadomienia o nowych materiałach z nieocenzurowaną wiedzą z branży IT (w newsletterze sam lub sama decydujesz i ustawiasz co i kiedy mam do Ciebie wysłać).

A jeśli artykuł się spodobał - proszę wyślij go znajomym w social media lub mailem.

Przy okazji, drogi czytelniku, droga czytelniczko, proszę dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem jakie tematy Was interesują (z zakresu tematów bloga informatycznego) - będę starał się dopasowywać kolejne publikacje do Waszych zainteresowań.

Dziękuję że jesteście! Powodzenia w pracy i w innych obszarach życia!

Serdecznie pozdrawiam.

Okazja (przedsprzedaż, rabat -70%, kurs online WordPress dla początkujących.
Okazja (przedsprzedaż, rabat -70%, kurs online WordPress dla początkujących.

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Rygor nieważności
28-04-2023 | 10:01
Panie autorze, czy wie Pan kto promuje Pythona i po co?
Sergiusz Diundyk
30-04-2023 | 08:00
Panie Czytelniku, sam jestem ciekaw, ale nie wiem. Podejrzewam że wkrótce któraś z 2 korporacji całkiem przypadkiem nabędzie w drodze kupna prawo do Python'a, albo stworzą "organizację niekomercyjną" która będzie udawała że to OpenSource i całkiem przypadkiem się okaże że 100% udziałów tejże organizacji należy do jednej z w.w. korporacji... czyli klasycznie. Chyba że już to zrobili...
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok