Jak napisać CV do pracy na stanowisku programisty?

14-02-2019 | 13:18
Komentarze (2)2
Praca
Jak napisać CV do pracy na stanowisku programisty? Pracowałem na etacie w latach 2003...2011. Zmieniłem ponad 20 firm, odbyłem ponad 100 rozmów rekrutacyjnych.

Najczęściej czytane

Jak napisać CV do pracy na stanowisku programisty?Wcale nie polecam pisać CV na papierze toaletowym...

Jak napisać CV do pracy na stanowisku programisty? Spis treści

Jak napisać dobre CV nie do odrzucenia?

Zacznijmy od osób początkujących oraz specjalistów bez portfolio. Jakoś wymysliłem i wielokrotnie sprawdziłem ciekawy patent na napisanie CV. Niestety, ten sposób nie nadaje się dla zawodów takich jak grafik komputerowy albo webdeveloper, gdzie wizualne portfolio jest kluczowe. Natomiast, dla zawodów gdzie wizualne portfolio nie jest kluczowe (programiści, poza webdeveloperami) ta metoda działa rewelacyjnie.

Rekrutację prowadzą ludzie. Każdy HR menedżer jest inny, każdy prezes firmy lidera rynku jest inny. A to oznacza że czasem w grę wchodzą myślenie, nie oparte o logikę, filtry percepcyjne, zbyt subiektywne zinterpretowanie informacji, oparte o własne doświadczenie HR menedżera, różne wymówki itd.

Jeśli Ci zależy na pracy w konkretnej przeciętnej firmie liderze rynku, CV powinno być dedykowane. Dedykowane CV powinno zawierać dokładnie to, czego oczekuje pracodawca (pod warunkiem że chociażby 80% tych wymóg rzeczywiście spełniasz). Kolejna sprawa to tak zwane CV nie do odrzucenia. Jak go napisać?

Pamiętaj o tym, że firmy często prowadzą bazy danych kandydatów. Nie rzadko też sprzedają swoje bazy innym firmom. Nie poruszam kwestie legalności tego przedsięwzięcia, bo i tak raczej nikt się nie przyzna do handlu danymi osobowymi (przecież obowiązuje RODO). Ale wyobraź sobie ciąg wydarzeń: Ty jesteś świetnym informatykiem, potrafisz tak samo skutecznie robić wiele rzeczy, napisałe[-a]ś i wysłałe[-a]ś mocno wyselekcjonowane CV na stanowisko administratora serwerów i nie wygrałe[-a]ś (nie wiem, przestraszyli się dużego doświadczenia, nawet nie pytając o cenę za roboczogodzinę). Po miesiącu wysyłasz CV (oczywiście, inne) na stanowisko programisty C++. Do tej samej firmy. Pracodawca, czyli firma "Lider Rynku Od Lat Janusz Kowalski", już wcześniej miał inne Twoje CV na stanowisko administratora serwerów. W takiej sytuacji jest spora szansa że HR-menedżer (o ile lidera rynku stać na zatrudnienie HR menedżera) sprawdzi w bazie danych identyfikujące dane (imię, nazwisko, telefon, mail), zobaczy notatkę "nie spełnia oczekiwań" i masz zablokowaną ścieżkę do tej akurat firmy. Prawdopodobnie, nikt nie pomyśli o tym że wpis w bazie dotyczy innego stanowiska, a nawet gdyby tego samego to że za ten czas osoba rozwinęła swoje umiejętności, zdobyła nowe doświadczenie.

Co robić w takiej sytuacji? A co gdyby nie mieli jak Cię zidentyfikować? Otóż, wysyłając CV, o ile to możliwe, zadbaj o anonimowość. Jak to zrobić?

Jak napisać anonimowe CV?

Ten sposób przypomina wędkarstwo na wiele haczyków jedną wędką. Jest dość specyficzny, ale przy sprytnym wykorzystaniu pozwała szybciej zahaczyć rybę.

Dopóki to jest możliwe (a jest to możliwe, chyba że jesteś osobą publiczną albo jesteś grafikiem lub webdeveloperem), nigdy nie podawaj w CV danych do zidentyfikowania Cię. Pilnuj wrażliwych danych. Przecież, wysyłając dane nie wiadomo gdzie do internetu, zawsze możesz przypomnieć pracodawcy o RODO. Z resztą nie musisz wyrażać zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, a firma nie ma prawa odmówić Ci w rozpatrywaniu Twojego CV. Możesz i musisz dbać o ochronę Twoich danych osobowych. Jest to Twój obowiązek prawny. Jeśli prezes lub HR menedżer myślą że zmuszając Ciebie do dodania napisu "wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych" skutecznie przykrywają swój tyłek - nie. To nie do końca tak. Na tym etapie nie ma potrzeby podawać wszystkich prawdziwych danych osobowych. Nigdy nie podawaj je w pierwszym CV, wysyłanym masowo. To jest podstawowa zasada. Czasem to zmniejsza szanse na zainteresowanie przez pracodawcę, ale z mojego doświadczenia wynika że w branży informatycznej to działa rewelacyjnie.

Psychika ludzka działa w taki sposób że jeśli osoba już poświęciła trochę czasu, na przykład na rozmowę z Tobą, albo na czytanie CV, to jest większa szansa że skontaktuje się właśnie z tobą i poprosi o doprecyzowanie, niż zacznie czytać kolejne CV. Więc w razie potrzeby zadzwoni do Ciebie i zapyta o te niewystarczające dane. Co jednak nie zmienia faktu, że nawet po pierwszym telefonie do sprawy trzeba podchodzić z dystansem, bo wiele firm zatrudniają Call Centre albo studentów do nabijania bazy danych (żeby później je sprzedać). Prawdziwe dane osobowe warto podawać dopiero w wyjątkowych sytuacjach, gdyż wyczujesz że rozmawiasz rzeczywiście z potencjalnym pracodawcą, gdyż upewnisz się że osoba na drugim końcu łącza traktuje Cię nie jako mięso z danymi osobowymi do nabijania własnej bazy danych (żeby je sprzedać), tylko kiedy sprawa wydaje się być poważną. Wtedy możesz udostępniać dane, czyli wysłać zaktualizowaną wersję Twojego CV. Bo jak zadzwoni miła Pani z pytaniem "nie podał Pan nazwiska, czy mogę prosić o uzupełnienie danych...", no tak, jestem "Kowalski", albo "Nowak". To wymaga trochę nawyku i doświadczenia. Warto ćwiczyć. Przed każdą masową wysyłką CV warto kupić nową kartę SIM do telefonu, bo po numerze telefonu lekko Cię zidentyfikują. A jeśli chodzi dowód tożsamości, numer PESEL itd - podajemy je wyłącznie na końcowym etapie procesu rekrutacyjnego, tuż przed zawarciem umowy.

Czego nie wolno podawać w pierwszym CV albo podczas pierwszej rozmowy telefonicznej (chyba że od razu gadasz z szefem wydziału technicznego lub czujesz że to prawdziwa rozmowa rekrutacyjna, a nie nabijanie bazy do sprzedaży):

 • imię i nazwisko (może być samo imię albo pseudonim);
 • główny numer telefonu (trzeba kupić starter na konkretną akcję poszukiwania pracy);
 • główny adres email (stwórz nową skrzynkę na potrzeby rekrutacyjne);
 • dokładne nazwy firm dla których pracowałeś (chyba że jedna z nich to Microsoft a druga Mercedes, to te akurat nazwy zawsze warto wymienić, inaczej wystarczy że napiszesz „Software house” albo „Wydział IT w banku”);
 • konkretne okresy pracy (w jednym CV podaj lata od...do, w innym ilość lat, w trzecim lekko przesuń te dane);
 • dane adresowe (po prostu nie pisz adresu i tyle, możesz wskazać jedynie kraj i miasto);
 • zdjęcie;
 • portfolio (to, niestety, może być nie do przejścia dla twórców stron internetowych i grafików);
 • profile w Socila Media (chyba że wynajmiesz obce konto, lub będziesz przez dłuższy czas prowadzić kilka kont równolegle, żeby wyglądały naturalnie).

Podawaj poufne dane dopiero po przekonaniu się że chcesz kontynuować ewentualną rozmowę z konkretną firmą.

Jeśli nauczysz się w ten sposób pisać CV, to możesz wnioskować o tytuł mistrza albo mistrzyni świata z gimnastyki. Jest to trudne, ale do zrobienia. Wszystkie Twoje CV mają być tak samo atrakcyjne, ale bez danych, pozwalających Cię namierzyć, jednak umożliwiające szybki kontakt z Tobą. Wielokrotnie szybko i bardzo skutecznie zdobywałem pracę, wysyłając nawet 5 zmodyfikowanych CV na to samo stanowisko (jedno wypali, inne nie koniecznie). Warto też dbać o to, żeby CV były inaczej sformatowane, napisane innym stylem.

Im więcej doświadczenia masz, tym większe możliwości masz, bo wystarczy podać 30% Twojego doświadczenia i umiejętności i już masz bardzo atrakcyjne CV. W każdym CV podajesz trochę inne oraz lekko zmodyfikowane dane, nie mniej jednak prawdziwe. Jeśli masz małe doświadczenie albo w ogóle, to jest trudniejsze, ale wciąż do zrobienia.

W 2008 roku, gdyż to nastąpił kryzys finansowy, a ja potrzebowałem dobre płatnej pracy, bo byłem o tyle mądry, że miałem kredyt na samochód (od tamtej pory żadnego kredytu, poza biznesowymi), wpadłem na wyżej opisany patent i zdobyłem pracę w jednym z największych rosyjskich banków. Dzięki temu przetrwałem kryzys finansowy. Poza tym miałem mnóstwo innych rozmów kwalifikacyjnych, zaproszenie do których zdobyłem pisząc tak zwane anonimowe CV.

Napisz od 3 do 5 CV. W jednym wymieniasz mniej firm (tylko te, dla których najdłużej pracowałeś), w innym więcej, w kolejnym piszesz że wykonywałe[-a]ś bardziej zróżnicowane obowiązki, w kolejnym wspominasz że wszędzie pracowałe[-a]ś nad podobnymi zadaniami, a zadania te muszą być zbliżone do tych z ogłoszenia rekrutacyjnego. Oczywiście, każde CV ma być innej długości (jeśli jedno półtory stronicowe, drugie niech się rozciągnie na dwie strony A4). Ale bez przesady. Z tych trików trzeba ostrożnie korzystać, bo jeśli jednak namierzą że to jest ta sama osoba, to raczej będziesz wyglądać na oszusta lub oszustkę. A nie o to chodzi.

Jak dostaniesz telefon lub mail w sprawie rekrutacyjnej (tj któreś CV zadziałało), cały czas pamiętaj że trzeba pilnować aby nie namierzyli Cię pod żadnym sosem wyłudzania danych, chyba że rozmowa poszła dalej i już musisz ujawnić swoje prawdziwe dane.

Jak napisać dobre CV do pracy dla informatyka?

Nie zawsze da się zrealizować trik z anonimowym CV. Czasem warto skupić się na jednym porządnym CV.

Oto zalety jednego porządnego CV:

 • nie musisz cały czas zmieniać adresy email i numery telefonu;
 • nie musisz cały czas pamiętać jaki pseudonim wpisałeś tym razem;
 • nie musisz się rozdrabniać na napisanie kilku zróżnicowanych CV, możesz porządnie się skupić na napisaniu jednego;
 • nie musisz pamiętać co gdzie wysłałe[-a]ś, bo wszędzie wysyłasz to samo;
 • nie musisz martwić się o to aby Cię nie namierzyli;
 • jeśli jakaś poważna firma będzie chciała Cie zatrudnić w przyszłości, będzie miała namiary (w przypadku anonimowego CV prawdopodobnie stracisz taką mozliwość).

Wada tego sposobu jest taka, że za chwilę Twoje dane będą wszędzie, we wszystkich bazach danych personelu. Poza tym, jeśli poprzedni sposób pomaga obejść filtry percepcyjne, jakieś subiektywne wymówki HR menedżerów itd., to w wypadku z jednym CV zawsze jest szansa że z jakiegoś powodu HR menedżer (czasem o słabych kompetencjach) będzie nie komfortowo się czuł czytając Twoje CV. Na przykład, będzie zazdrosny że Ty mieszkasz w bardziej prestiżowej dzielnicy miasta niż on, albo różne inne sytuacje czasem się zdarzają. I już po sprawie. Sposób z anonimowym CV pozwala na obejście niedoskonałości ludzkiego myślenia.

Struktura CV początkującego informatyka oraz doświadczonego się różni. W pierwszej kolejności w CV zawsze podajemy to co daje największą wartość dla pracodawcy. W przypadku doświadczonego informatyka to jest właśnie jego doświadczenie i umiejętności. Natomiast, w przypadku początkującego to, raczej, wykształcenie oraz wiedza (chyba że są umiejętności, potwierdzone zrealizowanymi projektami).

Jak napisać CV początkującego informatyka?

Dla informatyka, szczególnie dla programisty, najważniejsze jest doświadczenie, potwierdzone zrealizowanymi projektami. Z tego powodu CV początkującego informatyka ma inną strukturę - akurat w tym wypadku najważniejsze są wykształcenie oraz wiedza (no bo na razie brak projektów, których nie wstyd zaprezentować).

Różnica jest w kolejności podanej informacji. Doświadczony programista może wybrać 20...30% zrealizowanych projektów, pokazać jedynie najlepsze projekty i tego wystarczy. A poza tym, większa ilość zrealizowanych projektów świetnie pasuje do konceptu anonimowego CV, ponieważ możesz w każdym CV podać inne portfolio i wszystkie będą prawdziwe. Natomiast w przypadku początkującego informatyka ilość projektów może mieć znaczenie (lepiej zrobione coś na średnim poziomie niż wcale).

Wyobraź sobie HR menedżera albo prezesa jednoosobowej działalności firmy lidera rynku, któremu spada dziennie kilkanaście CV, 98% z nich zupełnie nie pasują do wymóg pracodawcy. Czy będzie on szczególnie czytać każde kolejne?

Na rynku IT panuje dziwna sytuacja: doświadczeni informatycy czasem siedzą bez pracy (raczej szukają pracy zdalnej w firmach zagranicznych), bo nikt nie chce płacić odpowiedniego wynagrodzenia, a pracodawcy krzyczą że brak doświadczonych fachowców. To zdecydujcie się w końcu, drodzy pracodawcy - brak fachowców czy Was nie stać na opłatę pracy fachowca?

Kluczowe - na samym początku podać coś, co zachęci do dalszego czytania. Umieszczony w CV wyraz typu "jak doczytasz do końca, to na końcu będzie pornos" nie zadziała. Ten trik tylko w filmikach na YouTube działa, i to co-raz rzadziej. CV to poważna sprawa. Jedyne co zachęca czytać CV to doświadczenie, dopasowane do wymóg pracodawcy lidera rynku, lista zrealizowanych projektów.

Oto wzór CV dla osób nie dysponujących przerażającym doświadczeniem.

Janusz Kowalski

Programista

Adres e-mail: januszek@kowalski.pl

Tel: +48 100 500 800

Miejsce zamieszkania: Warszawa

 

Wiedza i umiejętności

Programowanie w językach: HTML/CSS/JS (6 z 10), C# (5 z 10), C++ (4 z 10), SQL (3 z 10);

Administrowanie: Microsoft Windows Server (5 z 10), IIS (4 z 10), MSSQL (4 z 10);

Posługiwanie się oprogramowaniem: Visual Studio, Addobe Photoshop, FileZilla, Microsoft Visio, Microsoft Excel, Format C.

 

Wykształcenie

2015...2019: Politechnika Warszawska, Systemy teleinformatyczne;

 

Doświadczenie zawodowe

2018...2019: "Korporacja Big Piotrek Sąsiadowski", programista stron www.

Obowiązki: projektowanie i wdrażanie stron internetowych w technologii .Net, administrowanie serwerami IIS.

2017...2018: pomoc przy tworzeniu strony uczelni.

 

Języki obce

Angielski: C3

Niemiecki: C4

Chiński: level 80.

 

O mnie

Informatyką zajmuję się od ukończenia podstawówki w Warszawie. Interesuję się infrastrukturą Microsoft. Szykuję się do egzaminu na kurs Administracja serwerami Microsoft.

 

Jak napisać CV doświadczonego informatyka?

W porównaniu do CV początkującego informatyka, zmieniamy kolejność rozdziałów i dodajemy więcej informacji.

Lepiej w CV nie mieć przerw w pracy i nie pisać za krótkich okresów pracy. Dane powinny być mocno wyważone. I tak nikt tego nie sprawdzi, a oddziaływanie na filtry percepcyjne HR menedżera może być decydujące. Wystarczy żeby on lub ona gdzieś na jednodniowym kursie "HR na luzie" usłyszał[-a] że przerwa w pracy złe świadczy o kandydacie i masz bezpodstawnie porąbane.

Poniżej wzór CV doświadczonego informatyka.

Janusz Kowalski-Brodaty

Programista, Architekt Systemów

Adres e-mail: januszek@kowalski.pl

Tel: +48 100 500 800

Miejsce zamieszkania: Warszawa

Portfolio: www.portfoliojanusza.pl

 

Umiejętności

Programowanie w językach: HTML/CSS/JS (8 z 10), Angular (6 z 10), React (7 z 10), C# (8 z 10), SQL (7 z 10), JAVA (5 z 10), C++ (4 z 10);

Administrowanie: Microsoft Windows Server (7 z 10), IIS (9 z 10), MSSQL (9 z 10), Linux (7 z 10), Apache (7 z 10), NGINX (7 z 10);

Posługiwanie się oprogramowaniem: PHPStorm, XDebug, MySQL Workbench, Microsoft Visual Studio, Addobe Photoshop, Addobe Ilustrator, FileZilla, Microsoft Visio, Microsoft Project, Microsoft Excel, JIRA, BitBucket, BugZilla.

 

Doświadczenie zawodowe

2010...2015: "Lider Wszystkich Rynków W Każdej Branży Sp. z o.o." - projektant oprogramowania dla zarządzania biznesem hotelarskim, programista C# i MS SQL. Stworzyłem system dla zarządzania hotelami. Dzięki wdrożeniu systemu firma w ciągu roku podwoiła ilość klientów i o 30% obniżyła koszt utrzymywania hotelu.

2006...2010: "Absolutny Lider Rynku W Sektorze Kolejowym S.A." - Projektant systemów systemu sprzedaży biletów dla PKP, programista C# i MS SQL. Stworzyłem system do online rezerwacji biletów dla PKP.

2004...2006: "Kolejny Lider Rynku Największa Pracownia Programistyczna Sp. z o.o." - programista C# i MS SQL, tworzyłem systemy klasy CRM na zlecenie klientów. Dzięki tym systemom firma osiągała zysk ponad 10 mln zł rocznie.

2000...2004: "Największy Lider Rynku Najlepszy Bank Wszechświata S.A." - programista .Net, projektowałem i programowałem ERP dla banku. Stworzyłem system, z którego bank korzysta do dziś.

 

Wykształcenie

1995...2000: Politechnika Warszawska, Systemy teleinformatyczne;

1999...2003: doktorat na uniwersytecie w Cambridge;

2008: egzamin z infrastruktury Microsoft;

2009: egzamin z infrastruktury Oracle;

2012: kurs z programowania serwerowego w Java Script.

 

Języki obce

Angielski: C3

Niemiecki: C4

Chiński: level 80.

 

O mnie

Informatyką zajmuję się od roku 1995. Cały czas pracuję dla firm informatycznych lub dla wydziałów informatycznych największych liderów rynku. Dbam o zdrowy tryb życia, jestem punktualny, zadania zawsze wykonuję rzetelnie i na czas. Cały czas się rozwijam w branży IT, ponieważ jest to moja pasja.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję że w powyższym materiale znajdziesz wyjątkowe porady jak napisać dobre CV informatyka (programisty lub administratora systemów), dzięki którym szybko znajdziesz wymarzoną pracę (o ile szukasz pracy, a słowa praca i wymarzona są kompatybilne dla Ciebie).

Czasem lepiej mieć jedno mocno przemyślane CV, a czasem lepiej sprawdzą się kilka tak zwanych anonimowych CV.

Pamiętaj że ogłoszeniodawcy pracodawcy często przesadzają: chcą zbyt dużo za free, czasem wymienią listę niezbędnych technologii, których tak naprawdę firma nigdy nie używała i używać nie będzie. Więc uważam że masz symetryczne prawo do pisania CV, ponieważ we wszechświecie wszystko dąży do równowagi. Jest to podstawowe prawo natury.

I jeszcze jedno. Mam nadzieję że zrozumiałe[-a]ś o co chodzi z tym liderem rynku oraz językami obcymi. Z moich obserwacji wynika że prawie każde ogłoszenie rekrutacyjne zaczyna się od słów „Lider rynku od lat wybitna największa firma XXX poszukuje kandydatów na stanowisko YYY”. Uważam że tu też całkiem sprawiedliwie możesz korzystać z zasady symetrii. Widziałem parę ogłoszeń gdzie, miedzy innymi wymogami zawarte "Język angielski: minimum C2" (pod tym linkiem więcej informacji na temat poziomów języka angielskiego).

Najlepiej z kimkolwiek rozmawia się w jego języku. Jeśli firma jest uczciwa, poważna, przyznaje się do rzeczywistych faktów – rozmawiaj z nimi uczciwie, poważnie, w CV napisz same czyste fakty. Natomiast, jeśli firma nie jest w stanie w sposób adekwatny ocenić swojego miejsca na rynku – Ty też nie musisz (albo w ogóle zastanów się czy chcesz mieć coś wspólnego z taką firmą). Ta druga sytuacja to, niestety, absolutna większość firm na polskim rynku (i chyba w 2/3 reszty świata).

Z innego mojego artykułu na blogu informatycznym dowiesz się ile zarabia programista oraz Jak zacząć programować?

Kurs online WordPress dla początkujących.
Kurs online WordPress dla początkujących.

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Kamil
27-03-2020 | 16:07
ale rolka! Czyli wszytko wiedziałeś
pozdrawiam ))
Sergiusz Diundyk
30-03-2020 | 10:10
Nie-nie, nie o to mi chodziło, wtedy to był tylko głupi pomysł na clickbait.
Natomiast, jeśli chodzi o rolki to nadal nic nie wiem i nie rozumiem (chociaż niepotwierdzoną teorię mam).
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok