Ranking TOP-5 Open Source platform do sklepów internetowych 2019

19-03-2019 | 21:44
Komentarze (1)1
E-Commerce
Oto ranking TOP-5 Open Source (czyli bezpłatnych, z otwartym kodem źródłowym) najpopularniejszych platform sklepów internetowych 2019 roku. Czy są naprawdę bezpłatne?

Najczęściej czytane

Ranking TOP-5 Open Source platform do sklepów internetowych 2019

Bez tych platform dzisiejszy eCommerce z pewnością miał by (o ile miał by) zupełnie inną twarz. Kiedy warto skorzystać z rozwiązań typu Open Source do sklepu internetowego?

Ranking ten złożyłem dzięki serwisowi www.wappalyzer.com. Podobnie, ilościowo dane nie są pełne, ale procentowo stan faktyczny odzwierciedlają bardzo dokładnie. Ranking jest o tyle obiektywny, o ile obiektywny jest wspomniany serwis (a myślę że jest). Jak wiecie, u mnie na blogu informatycznym nie ma fałszywych opinii (czyli szeptanki, albo nieuczciwych sponsorowanych artykułów), nie ma żadnych rankingów, opłaconych przez "liderów rynku", nie ma tekstów napisanych przez handlowców i/lub marketingowców, tylko albo dane obiektywne albo moja prywatna opinia lub ocena, poparta prawie 20-letnim doświadczeniem w branży IT. Otóż, tym razem obiektywny ranking Open Source platform do sklepów internetowych. Dane aktualne na dzień publikacji artykułu.

Ranking platform sklepów internetowych 2019

Oto najpopularniejsze platformy sklepowe typu Open Source i część rynku każdej platformy według serwisu wappalyzer.com:

  • WooCommerce - 360 000 sklepów czyli 56.5%;
  • Magento - 110 000 sklepów czyli 17.27%;
  • PrestaShop - 84 000 sklepów czyli 13.19%;
  • OpenCart - 72 000 sklepów czyli 11.3%;
  • osCommerce - 11 000 sklepów czyli 1.74%.

Tak to wygląda na wykresie:

Wykres popularności OpenSource platform do sklepów internetowyych 2019Wykres popularności OpenSource platform do sklepów internetowyych 2019

Zwracam waszą uwagę, drodzy czytelnicy bloga informatycznego, na to że nie są to procenty od calego rynku platform sklepów internetowych, tylko porównanie pięciu TOP-5 najpopularniejszych platform sklepowych.

UWAGA!
Drodzy czytelnicy! Wyraźnie podkreślam że najpopularniejszy nie znaczy najlepszy. I w cale nie znaczy że dobry. Znaczy tylko to że istnieje jakiś powód, dlaczego dużo ludzi tego używa. Na przykład: bardzo prosty, bezpłatny, bardzo mocno wypromowany itd... Nic więcej. Popularność raczej nigdy nie świadczy o jakości produktu czy też usługi.

Czy Open Source platformy do sklepów internetowych są bezpłatne?

Nie. Koniec odpowiedzi.

Nie znam żadnego prosperującego sklepu internetowego, zbudowanego w oparciu o Open Source, gdzie właściciel nie kupował płatnych modułów, nie płacił informatykom i grafikom za dopracowanie (nawet płatnych) szablonów graficznych, nie płacił informatykom za wdrożenie poważnych zmian do silnika sklepu (bez których ciężko zbudować prosperujący sklep). Także, bezpłatność Open Source rozwiązań do sklepów internetowych jest mitem.

Jeśli interesuje Państwa temat e-Commerce, szczególnie platformy sklepowe, mam dla Was jeszcze jeden ciekawy artykuł na temat platform sklepowych. Ten artykuł pomoże Państwu dokonać właściwego wyboru platformy sklepowej. W tym artykule wspominałem niektóre z wyżej wymienionych platform.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania z tematu - proszę pisać w komentarzu pod artykułem.

Kurs online WordPress dla początkujących.
Kurs online WordPress dla początkujących.

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Gosik
11-12-2019 | 18:17
Może słowo komentarza na temat metodyki i zakresu badanych danych? Wtedy czytelnik będzie mógł sam wyrobić sobie opinię, czy badanie jest obiektywne, zamiast wierzyć na słowo Chyba, że coś przeoczyłam.....
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok