Jak wybrać wykonawcę sklepu internetowego? To może decydować o Twoim sukcesie

19-02-2019 | 21:34
Komentarze (2) 2
E-Commerce
Jak wybrać podmiot świadczący usługi informatyczne dla sklepu internetowego, żeby odnieść sukces, a nie wylądować w KRSie z wnioskiem o upadłość?

Najczęściej czytane

Jak wybrać wykonawcę sklepu internetowego? To może decydować o Twoim sukcesie Jak wybrać wykonawcę sklepu internetowego?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru wykonawcy? Sprawa jest o tyle ważna że, między innymi, może decydować o przyszłym sukcesie lub bankructwie firmy.

Większość przedsiębiorców, zakładających sklep internetowy, nie jest w stanie samodzielnie wybrać odpowiedniej platformy technicznej oraz dobrze zweryfikować podwykonawców, ponieważ nie znają się na sprawach technicznych. Nie mówię już o samodzielnym zaprojektowaniu i zrealizowaniu sklepu. Na polskim rynku jest dużo gotowych platform dla tworzenia e-sklepów i jeszcze większa ilość usługodawców, freelancerów i agencji marketingowych, oferujących swoje usługi w tej branży.

Wyraźnie ostrzegam Państwa przed współpracą z pośrednikami. Lekko (bo tego jest dużo na rynku) władować się na kolesia, który promuje się jako twórca sklepów, a tak naprawdę jest jedynie pośrednikiem, który zleca robienie sklepów internetowych innym podmiotom, często też pośrednikom, w wyniku czego powstaje wielowarstwowe "ciasto" z pośredników, a na samym dole jakiś początkujący freelancer, pracując zdalnie, ewentualnie w innym kraju, wykona w reszcie zlecenie dla Państwa za 10% od ceny, którą zapłacicie. Jak uniknąć takich sytuacji? Jedyny lek na tę cebulę - bardzo rzetelnie weryfikować firmę, wykonane projekty (portfolio), kto dokładnie je wykonywał (który pracownik wykonał konkretny projekt z portfolio firmy), jak często zmieniają pracowników, jaka forma współpracy między "wykonawcą" a osobą lub firmą która realnie to wykona, bo po co zamawiać sklep od spółki która zleci go innej spółce (a nawet gościu na działalności jednoosobowej).

Jaka platforma na sklep internetowy?

Kolejne pytanie - jaka platforma na sklep internetowy? Mamy do wyboru:

  • Open Source (pseudobezpłatne);
  • Komercyjne gotowe oprogramowanie;
  • Komercyjne dedykowane oprogramowanie;
  • Własne dedykowane oprogramowanie;
  • Dostęp do sklepu w modelu SaaS;
  • Sklep na Facebooku;
  • Sklep na portalu aukcyjnym.

Jeśli coś zapomniałem - dajcie znać w komentarzu.

Zamieszanie jest tak poważne że nawet eksperci do spraw E-Commerce nie mają spójnego zdania, jeśli chodzi o najlepszą platformę dla sklepu. Wcześniej opublikowałem artykuł na temat wyboru platformy dla sklepu internetowego.

Kto wykonuje sklepy internetowe w Polsce?

W Polsce najpopularniejsi wykonawcy sklepów internetowych to:

  • freelancerzy;
  • agencje marketingowe czy też interaktywne (wcześniej opublikowałem artykuł o agencjach marketingowych i freelancerach);
  • wyspecjalizowane firmy, oferujące sklepy w modelu SaaS;
  • software house, tworzące dedykowane rozwiązania;

Firmy, oferujące dostęp do swoich platform sklepowych w modelu SaaS chociaż i oferują pomoc techniczną i graficzną, ale, najczęstszej, w cenie lotu na Marsa. Dlatego większość przedsiębiorców nawet jeśli korzysta z platform SaaSowych, to i tak zatrudnia osobno programistę i grafika do obsługi sklepu.

Wybór wykonawcy sklepu internetowego

Czym się kierować, wybierając wykonawcę sklepu internetowego? Na pewno nie opowieściami handlowców, prezesów i marketingowców. Przede wszystkim to portfolio konkretnego pracownika, który na pewno (ale na pewno!) będzie wykonywał Twój sklep. Wybierz konkretną firmę, wyjaśnij który to pracownik na pewno będzie wykonywał sklep dla Ciebie, zbadaj portfolio akurat tego pracownika. Przy czym, największe znaczenie mają tylko te sklepy, które on zrealizował pracując dla tej akurat firmy. Za chwilę wytłumaczę o co chodzi.

Jeśli do tego momentu wszystko się zgadza, zadzwoń do kilku klientów, dla których akurat ten pracownik wykonywał sklepy (nie inne strony, tylko sklepy), porozmawiaj z właścicielem firmy, dowiedź się jak przebiegała współpraca. W międzyczasie bardzo dokładnie zbadaj zrealizowane przez tego pracownika sklepy. Czy odpowiada Twoim oczekiwaniom koszyk zakupowy? Proces składania zamówienia itd.

Druga ważna kwestia to specjalizacja firmy. Zlecaj firmom wyłącznie właściwą dla nich pracę. Każdy prezes chętnie opowie Ci że to akurat jego firma liderem rynku, że akurat jego firma ogarnia wszystko od A do Z. Jednak prawda jest taka że żadna agencja marketingowa, z którymi współpracowałem, nie jest w stanie stworzyć dobrego sklepu internetowego. A nawet nie każda jest w stanie zrobić dobre reklamy.

Otóż, do obiecanek prezesów i handlowców czasem trzeba podchodzić z dystansem. Jedni mówią uczciwie że to nie ich branża, natomiast drudzy chętnie sprzedadzą wszystko za co klient zapłaci. Na pewno nie warto marketingowcom zlecać prac technicznych, a informatykom prac reklamowych.

Jestem często pytany przez klientów, dla których wykonuję systemy teleinformatyczne (w tym strony i sklepy internetowe), czy poprowadzę dla nich kampanię reklamową oraz SEO (bo agencje marketingowe przyzwyczaiły klientów że robią wszytko). Ewentualnie, zrobiłbym to lepiej od niektórych firm reklamowych, nie mniej jednak, nie sprzedaje tych usług i odmawiam wykonania niewłaściwych dla mojej firmy usług.

Dlaczego portfolio firmy kłamie?

Portfolio firmy kłamie. Przykro mi, wiem że większość prezesów podmiotów tworzących sklepy i strony internetowe nie chcą żeby ujawniałem te informacje, ale po to prowadzę blog informatyczny żeby ujawniać takie rzeczy. Portfolio firmy kłamie, to fakt. Oto parę przykładów z mojego doświadczenia zawodowego.

Kolega kilka lat temu założył firmę i sprzedawał strony oraz sklepy internetowe. Prosił mnie o udostępnienie portfolio, a później przekazywał mi niektóre zlecenia, płacąc mi nie więcej niż 25% wartości zlecenia. Inna część zleceń, złapanych dzięki mojemu portfolio, lądowała u studentów za 10% wartości. Jeśli chodzi o moja osobę, w tamtych czasach nie znałem ani języka polskiego dobrze, ani rynku, więc godziłem się na takie warunki. Od dłuższego czasu nie współpracuję z nim, jednak widziałem że czasem on do tej pory wykorzystuje moje portfolio nielegalnie, łapiąc co-raz nowych klientów.

Inna historia, agencja marketingowa dla której zrobiłem kilka ładnych projektów, do tej pory na samej górze firmowego portfolio ma umieszczone te parę projektów, tylko że teraz zatrudnia studentów z minimalnym doświadczeniem albo w ogóle. Czyli co dostanie klient, patrząc portfolio?

Kolejna historia. Inna agencja marketingowa, która też udostępniała klientom moje portfolio, później (podczas współpracy) ograniczała moje działania wyłącznie do WordPress i PrestaShop, bo prezes po prostu bał się jak ognia innych technologii, przecież wiedział że po ukończeniu naszej współpracy nie znajdzie eksperta do obsługi dedykowanych rozwiązań, ponieważ wynagrodzenie eksperta wielokrotnie przekracza średnie wynagrodzenie w jego firmie. Jak ktoś patrzył moje portfolio, dedykowane rozwiązania, zaprojektowane i zaprogramowane indywidualnie dla konkretnego klienta, to rzeczywiście był zachwycony poziomem wykonania. To powodowało że klient chętnie podpisywał umowę z agencją dla której pracowałem.

Podsumowanie

Podsumowując, jako portfolio firmy, wartość mają tylko i wyłącznie projekty wykonane przez konkretnego pracownika podczas pracy dla tej akurat firmy. Pozostałe projekty firmy, o ile znajdują się w portfolio, raczej wprowadzą Cię w błąd. Projekty pracownika, udostępnione firmie, ale nie wykonane dla tamtej firmy też wprowadzą Cię w błąd, bo, podobnie, firma nie placi pracownikowi tyle ile kusztuje zrobienie najlepszych projektów z jego portfolio. Wiadomo że prezesi firm będą tłumaczyć się inaczej, bo jedyne na czym im zależy to Twój portfel.

Poza tym, zawsze warto pamiętać o tym żeby zlecać każdej firmie tylko i wyłącznie właściwą pracę, nie patrząc na obiecanki handlowców i prezesów.

Do rzeczy, wiek firmy też nie ma ani najmniejszego znaczenia. Tylko zawodowe doświadczenie konkretnego pracownika. Bo co jak, według deklaracji na stronie firmowej, firma została założona przed urodzinami Chrystusa (co nie koniecznie potwierdzi się wpisem w KRS lub CEIDG, który też warto sprawdzać) i jest bezwzględnym liderem rynku (według napisu w reklamach), a wczoraj zatrudniła studenta bez doświadczenia i to on będzie wykonywał dla Ciebie sklep?

Takie są realia.

Jeśli znalazłe[-a]ś w tekście, literówkę, błąd stylistyczny albo inny błąd językowy - bardzo proszę o napisanie poprawki w komentarzu pod artykułem albo przez formularz kontaktowy. Dziękuję!

Autor artykułu: Sergiusz Diundyk.

Komentarze

Milena
04-04-2020 | 15:38
Czy może Pan polecić sprawdzoną firmę od presty? Mam sklep na prestashop 1.6, szukam kogoś kto aktualizuje w nim wtyczki i odświeży szatę graficzną, ewentualnie przeniesienie na 1.7
Sergiusz Diundyk
05-04-2020 | 02:31
Szczerze - nie znam żadnej wiarygodnej firmy (na pewno są tacy, tylko że ja nie znam). Na pewno nie polecam w tej sprawie żadnej agencji marketingowej, bo ich profil to reklamy, natomiast jeśli chodzi o rzeczy techniczne - raczej omijać je szerokim łukiem. Rzeczy techniczne powinni robić inżynierowie, a nie handlowcy z marketingowcami, zatrudniający parę studentów informatyków.

Ja wcześniej programowałem klientom sklepy w oparciu o Presta Shop, ale teraz niestety już nie, bo żeby to robić miałbym dobę wydłużyć o kolejne 48 godzin. Właśnie, odpowiadam na ten komentarz, jak widać, o wpół do trzeciej w nocy, bo nie mam innego czasu. Natomiast jeśli chodzi o projektowanie sklepów, audyt, doradztwo i zarządzanie projektami informatycznymi (w tym sklepowymi) - służę pomocą.

A tak apropo Presty 1.7 - przeniesienie z 1.6 na 1.7 to prawie tyle co nowy sklep, jeśli oczywiście solidnie robić.
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
 Dodaj odpowiedź 
Twoja odpowiedź:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij odpowiedź
Dodaj nowy komentarz:

 Oświadczam że przeczytałe[-a]m Regulamin i akceptuję go w całości i bezwarunkowo.
 
Imię lub pseudonim
 
Twój komentarz
Wyślij komentarz
Zoom
Ok